Menu
Úvod  › 

Spěte lépe: 5 kroků ke kvalitnějšímu spánku

Nemůžete usnout, převalujete se, budíte a ráno se vzbouzíte naprosto vyčerpaní a bez energie. Vyzkoušejte tipy, které vám zaručí lepší spánek a klidnější noci.

Celý den se nezastavíte, večer jste tak unavení, že se nemůžete dočkat, až padnete do postele, ale místo toho, abyste usnuli ve stejném okamžiku, kdy se dotknete polštáře, převalujete se, marně hledáte správnou polohu a nemůžete zabrat. V noci se potom několikrát proberete do polospánku, nebo se úplně vzbudíte a ráno máte pocit, že jste snad vůbec nespali. Celý den pak nestojí za nic a není divu, protože ve spánku probíhá obnova a regenerace buněk celého těla.

Obnovuje se při něm imunitní systém, napomáhá hojení, je zásadní pro správné fungování nervové soustavy, zbavuje tělo napětí a stresu. Při nedostatku spánku se tak například výrazně zhorší vaše schopnost koncentrace, poklesne výkonnost, jste častěji nemocní, ale například i víc ztloustnete, protože vyčerpaný organismus si říká o větší přísun cukrů. Přitom zlepšení kvality spánku není nijak složité. Stačí se řídit několika jednoduchými pravidly:

1. krok: Stanovte se režim.

Pokud chodíte spát každý den ve výrazně jinou hodinu, těžko se můžete divit, že je vaše tělo zmatené a vůbec neví, co po něm v ložnici vlastně chcete. K tomu, aby se váš organismus stihl úspěšně přeladit do spánkového režimu, je nutná určitá pravidelnost. Snažte se chodit do postele každý den v přibližně stejnou dobu. Vaše biorytmy se za čas přizpůsobí a to se pozitivně odrazí na kvalitě vašeho spánku. Prospěje vám také, pokud si před spaním uděláte nějaký pravidelný rituál, jako například koupel, čtení knihy, nebo poslouchání hudby. Zklidníte se tak a psychicky připravíte na spánek.

2. krok: Dbejte na pohodlí.

Pohodlná postel je alfou i omegou kvalitního spánku. Investujte proto do kvalitní matrace, která poskytne vaší páteři dostatečnou oporu. Sebelepší matrace je vám však k ničemu, pokud nezvolíte vhodný polštář a budete si křivit krční páteř, což následně vede k zatuhlým ramenům a bolestem hlavy. Podle Wikipedie má spánek i důležitou úlohu při termoregulaci a jeho funkcí je mimo jiné i ochlazování těla. Řada lidí si proto také stěžuje na to, že se ve spánku příliš potí a tím se probouzí. S tímto problémem vám může pomoci například

chytrý polštář Blue Gel. Chladící gel v polštáři odvádí teplo od povrchu těla a stimuluje krevní oběh.

Chytrý polštář - Blue Gel from Blue Gel on Vimeo.

3. krok: Změňte svůj jídelníček.

Kvalita spánku do značné míry závisí i na tom, co jíte a pijete po celý den a zejména předtím, než jdete spát. Vyvarujte se situace, kdy byste šli spát hladoví, nebo přejedení. Oba dva extrémy zatěžují organismus a znemožňují kvalitní spánek. Poslední jídlo byste si měli dát nejméně hodinu před tím, než se uložíte do postele, a mělo by se jednat o něco lehkého. Velmi negativní vliv na spánek má i večerní konzumace alkoholu, kofeinu, nebo nikotin. Uvědomte si, že všechny tři tyto látky patří mezi významné stimulanty, což budete proklínat, až se budete po několika hodinách v posteli převalovat pouze v polospánku.

4. krok: Zbavte se elektromagnetického smogu.

Televize, počítače, notebooky, či mobilní telefony nemají v ložnici co dělat a pokud máte problémy se spánkem, měli byste se jich zbavit co nejrychleji. Pamatujte si, že postel je vyhrazená pouze na spaní, sex a případně čtení. Jestliže si navyknete sledovat z ní televizi, či dohánět pracovní resty na notebooku, nedivte se, že váš spánek nestojí za nic. Vaše psychika totiž pokračuje ve stresovém "módu" a nedokáže se dostatečně uvolnit na to, abyste se klidně vyspali.

5. krok: Omezte spaní přes den.

I když se vám po obědě klíží oči, snažte se odolat pokušení a omezit co nejvíc spánek přes den. Spánek přes den mate vaše biorytmy a může být příčinou nekvalitního nočního spánku. Pokud máte pocit, že bez zdřímnutí přes den skutečně nevydržíte, omezte je pouze na maximálně třicet minut, abyste si nenarušili spánkový režim v noci.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Překvapivé důvody, proč jste neustále unavení
Nemoci, ke kterým vede nedostatek spánku
10 nejhorších jídel, než jdete do postele
Nejlepší a nejhorší spánkové polohy pro vaše zdraví
Čím méně budete spát, tím více budete jíst