Menu
Úvod  › 

Překvapivé důvody, proč jste neustále unavení

Sotva pletete nohama a okamžitě po probuzení byste sebou nejradši praštili zpátky do postele. Tady je pět příčin, proč vás ničí neustálá únava. Budete překvapeni.

Většina lidí viní z permanentní únavy příliš hektický životní styl, stres, napětí a většina z nich má pravdu. Nicméně to není jediné možné vysvětlení. Pokud trpíte permanentní únavou, zkuste na dva až tři týdny změnit životní styl a soustředit se na zdravé návyky: Zařaďte do svého programu více spánku, soustřeďte se na zdravý jídelníček, pitný režim i dostatečný přísun vitamínů. Také omezte konzumaci kofeinových nápojů a alkoholu. Jestliže i přes tyto změny životního stylu vaše únava nebude polevovat, tkví její příčina pravděpodobně někde jinde. Následující příčiny neustálé únavy by vás nejspíš ani nenapadly, přesto však mohou být podepsány pod vaším permanentním vyčerpáním:

1. Anemie

Únava způsobená anemií je výsledkem nedostatku červených krvinek, které z plic dopravují kyslík všem buňkám a tkáním. V důsledku toho se můžete cítit slabí a dušní. Anemie je obvykle způsobena nedostatkem železa nebo vitamínů, velkou krevní ztrátou, vnitřním krvácením, nebo chronickými onemocněními, jako je například revmatická artritida, rakovina, nebo selhání ledvin.

Symptomy: Jednou z nejprůkaznějších a nejčastějších charakteristik je právě únava. Mezi další lze uvést extrémní vyčerpání, potíže se spánkem, neschopnost soustředění, bušení srdce, bolest hrudníku, či bolest hlavy. Pokud trpíte skutečně anémií, vyčerpá vás i tak jednoduchý úkon, jako je například vyjití schodů.

2. Diabetes

Každý rok je diagnostikována cukrovku u několika miliónů lidí, ale odhaduje se, že minimálně u stejného počtu lidí není diabetes diagnostikována. Cukry jsou naším palivem a zdrojem energie. Lidé s cukrovkou však nejsou schopni využívat cukry správně, jejich tělo je neumí zužitkovat. To je také jeden z důvodů, proč se u diabetiků objevuje únava jako jeden z prvních varovných příznaků.

Symptomy: Kromě značného vyčerpání se objevuje často i velký pocit žízně, nutkání na časté močení, podrážděnost, či rozostřené vidění.

3. Porucha štítné žlázy

Štítná žlázy je malý orgán zhruba ve velikosti uzlu na kravatě, který se nachází na přední straně krku a produkuje hormony, které kontrolují váš metabolismu. Pokud se štítná žláza zblázní a začne produkovat příliš velké množství hormonů, metabolismus se nadměrně zrychlí. Podprůměrná produkce hormonů štítné žlázy zase vede k jeho zpomalení.

Symptomy: Zvýšená funkce štítné žlázy může způsobovat únavu a oslabení. To jsou obvykle první varovné příznaky, které poruchy štítné žlázy doprovázejí. Často se také objevuje nevysvětlitelný úbytek váhy, návaly horka, bušení srdce, zrychlený tep.

4. Deprese

Deprese není pouze špatná nálada nebo splín, jde o závažnou poruchu, která negativně ovlivňuje spánek, chuť k jídlu i chuť do života. Pokud nemocný člověk nezahájí léčbu, nepříjemné symptomy mohou trvat klidně i několik let a dokonce se mohou i zhoršovat.

Symptomy: Příznaky deprese jsou u každého člověka jiné. Většina postižených však trpí ztrátou energie, potížemi se spánkem, ztrátou chuti k jídlu, problémy s pamětí a pozorností, pocity bezcennosti a negativními pocity k sobě sama.

5. Revmatická artritida

Autoimunitní onemocnění, které je velmi obtížné diagnostikovat v časných stádiích. Zjednodušeně lze říci, že při revmatické artritidě bojuje imunitní systém proti sobě samému a napadá zdravé klouby, na kterých způsobuje nevratné a rozsáhlé poškození.

Symptomy: Řada symptomů (jako například únava, pokles energie, nedostatek chuti k jídlu, bolest kloubů) je sice společná s některými jinými chorobami, ale u revmatické artritidy se k nim přidává ještě značná únava, které se může stupňovat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Potraviny, které vám zlepší náladu
10 důvodů, proč jste pořád unavení
Jak bojovat s těhotenskou únavou
Příznaky infarktu: Únava, studený pot a závratě