Menu
Úvod  › 

Šperky podle tvaru obličeje: Jak vybrat ty správné

Šperky můžete svůj vzhled dokonale podtrhnout, ale také dokonale zazdít. Víte, jaké šperky vybírat, když máte kulatý, hranatý, nebo oválný obličej a kterým se naopak vyhýbat?

Hned na začátku si odpovězte na otázku, podle čeho vybíráte šperky, bižuterii a další doplňky, kterými dolaďujete svůj vzhled. Řídíte se intuicí, cenou, nebo praktičností, abyste je mohli "unosit" k co největšímu množství šatů? Všechno špatně. Podle stylistů je výběr šperků mnohem složitější a měli byste se při něm řídit následujícími pravidly:

1. Identifikujte barevný tón své pokožky

Podívejte se na místo na vašem těle, kde jsou viditelné žíly, ideální je například vnitřní strana zápěstí nebo paže. Podle zabarvení žil nejlépe identifikujete, jestli patříte ke studenému, nebo teplému barevnému typu. Lidé se studeným tónem pokožky mají modravý odstín žil. Pokožka je růžová nebo lehce načervenalá.

Oproti tomu lidé s teplým odstínem pokožky mají žíly se slabě nazelenalým nádechem. Barevné vyznění pokožky je spíše žlutavé či meruňkové. Lidé s teplým odstínem pokožky mají většinou přírodní odstín vlasů do zrzava, blond, či hnědé s měděným nádechem.

2. Vyberte šperky podle barvy pokožky

Jakmile budete znát barevný odstín své pokožky, zaměřte se na šperky, které se k ní hodí. Studený odstín pokožky výborně koresponduje se stříbrem, platinou a bílým zlatem. Oproti tomu teplý odstín pokožky skvěle ladí se zlatem, mosaznými a měděnými šperky. Pokud vybíráte šperky s drahými kameny, pro studený barevný tip volte bílé perly a diamanty. Z barev vám bude slušet růžová, fialová, modrá a červená.

Jestliže se řadíte k teplému barevnému typu, sáhněte například po korálech. Bude vám slušet hnědá, oranžová, zelená, žlutá, broskvová a korálová barva. Nezapomínejte na to, že vhodné barevné ladění je podstatné nejen u šperků a bižuterie, ale i u dámských hodinek. I když se jedná o ryze praktický předmět, snadno se mohou stát dokonalým módním doplňkem.

3. Vybírejte podle tvaru obličeje

Kromě barevného vyznění pokožky se při výběru šperků řiďte i tvarem obličeje. Jestliže jste majitelkou trojúhelníkového obličeje, budou vám slušet visací náušnice, které vám opticky prodlouží obličej. Vzhledem k ostré bradě, volte raději náhrdelníky více "ke krku", které opticky zjemní její tvar.

Majitelky kulatého obličeje nemají problém s ostrými rysy, ale obvykle potřebují dosáhnout optického zeštíhlení tváře i siluety. Vyhýbejte se náhrdelníkům s kulatým tvarem a kulatým límcům, které vám opticky přidají kila. Ideální volbou nejdou ani krátké, či vysoké náhrdelníky, které vám jen zkrátí a rozšíří krk. Skvělou službu vám naopak prokáží náhrdelníky do V, které opticky prodlouží a zeštíhlí krk. K zeštíhlení vaší tváře přispějí dlouhé náušnice a zapomenout byste rozhodně neměli ani na hodinky, které opticky "rozbijí" plochu předlotí, a to pak působí štíhlejším dojmem. Nápadné hodinky navíc odpoutají pozornost od kulaté, a často poněkud buclatější, tváře.

Tip redakce: Vyzkoušet můžete například designové a nápadité hodinky Scream, které prodává eshop: www.hodinky-klenoty.cz/hodinky?damske=1.

Ženy s oválným tvarem obličeje mají při výběru šperků a módních doplňků zdaleka největší volnost, protože vlastní klasický tvar obličeje. Vyhýbat byste se měli jen příliš dlouhým náušnicím, které na vás budou vypadat přehnaně a nepatřičně. Skvěle na vás budou působit šperky s designem jakýchkoli geometrických tvarů, které podtrhnou symetrii vašeho obličeje.

Ženy se čtvercovým, nebo hranatým tvarem obličeje, mají obvykle silnou linii čelistí, kterou je potřeba opticky potlačit. Vybírejte takové šperky, které zjemní váš vzhled a opticky zúží obličej. Sáhněte po náhrdelnících ve tvaru U, po oválném tvaru náušnic. Vyhýbejte se robustním šperkům, které zbytečně zdůrazní šířku vašeho obličeje.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 stylových pravidel, která byste měla porušit
7 filmů, které změnily módu
10 kosmetických trendů, které budou v módě pořád
Vysoké podpatky vám zničí zdraví: Podívejte se
Poskládejte si dokonalý šatník: Víme, co koupit