Menu
Úvod  › 

Spánkové polohy: Jak se podepíší na vašem zdraví

Spánek na zádech je vynikající pro páteř, v poloze na břiše zase pozitivně působíte na své trávení. Víte, čím vám která spánková poloha prospěje a čím naopak uškodí?

Každému je jasné, že dostatek spánku je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou pro své zdraví můžete udělat. Napadlo vás ale někdy, že na vaše zdraví má vliv i poloha, ve které nejčastěji spíte? Nabízíme vám přehled sedmi nejčastějších spánkových poloh a toho, čím mohou prospět vašemu zdraví:

Na zádech, s rukama podél těla

Spánek na zádech s rukama podél těla je považována za jednou z nejlepších poloh pro zdravou páteř. Tato spánková poloha je (za předpokladu, že nepoužíváte nadměrnou velikost polštářů) vynikající i pro vaši krční páteř. Na druhou stranu milovníci této spánkové polohy mnohem víc chrápou a spaní na zádech je proto absolutně nevhodné pro ty, kteří trpí spánkovou apnoe.

Na zádech, s rukama nahoře

Opět jde o polohu velmi prospěšnou páteři. Navíc si v této poloze nezakládáte na obličejové vrásky, ani na kožní problémy. Nicméně opět nejde o polohu vhodnou pro osoby se spánkovou apnoe a navíc vám ruce nahoře zakládají na problémy s refluxem jícnu. Kromě toho vede dlouhodobé spaní v této poloze k nadměrnému tlaku na ramenní nervy a postupem času může dojít i k jejich poškození.

Na břiše

Spaní na břiše je prospěšné pro trávicí systém, protože si tak "masírujete" žaludek. Nicméně to je také bohužel jediný přínos této polohy, protože si v ní mačkáte obličej a zakládáte na vrásky. Nemůžete v ní pořádně dýchat. Křivíte si krční páteř a může být příčinou vleklých bolestí zad, protože na páteři dochází k nepřirozenému zakřivení.

Poloha embrya

Poloha, v níž jste stočení na boku do klubíčka s koleny přitaženými k tělu, vám sice může být pohodlná, ale pro vaše zdraví rozhodně žádné pozitivní přínosy nemá. V poloze embrya se špatně dýchá, příliš namáháte páteř a zakládáte si na vleklé bolesti zad.

Na boku, s rukama podél těla

Pokud spíte na boku s rukama podél těla, vaše páteř má ideální podporu a navíc se nachází v přirozeném zakřivení. Právě v této poloze účinně předcházíte bolestem zad i krční páteře. Mimořádně vhodná je tato poloha i pro ty, kteří trpí spánkovou apnoe. Nevýhodou je opět mačkání obličeje, které podporuje tvorbu vrásek.

Na boku, s rukama nahoře nebo vepředu

V této poloze můžete čerpat ta samá pozitiva jako u předchozí spánkové polohy. Nicméně oproti poloze na boku s rukama podél těla, dochází v této poloze ke zvýšenému tlaku na nervy rukou a omezení krevního zásobení.

Spánek na pravé/levé straně

Preferujete výrazně spánek na jedné straně před druhou? Možná byste se divili, jaký vliv to má na vaše zdraví. Spánek na pravé straně zhoršuje pálení žáhy, zatímco spánek na levé straně více zatěžuje vnitřní orgány, jako jsou játra, ledviny a žaludek.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
6 způsobů, jak zatočit s chrápáním
Co o vás vypovídá poloha, ve které spíte
Čím méně budete spát, tím více budete jíst
Spěte lépe: 5 kroků ke kvalitnějšímu spánku
Skřivani jsou šťastnější než sovy