Menu
Úvod  › 

Co o vás vypovídá poloha, ve které spíte

Máte nejraději pro spaní polohu na břiše, na boku, nebo na zádech? Poloha, kterou ve spánku preferujete, podle odborníků vypovídá mnohé o vaší osobnosti.

To, jestli preferujete při spaní polohu na boku, na zádech, nebo na břiše, údajně souvisí s vašimi psychickými dispozicemi a charakteristikami. Tvrdí to alespoň odborníci na neverbální komunikaci.

Lidé, kteří spí často v poloze embrya na boku, jsou například silně pesimistického založení a jsou si sami sebou velmi nejistí. Čím těsněji se ve spánku zavinete "do klubíčka", tím silnější je údajně vaše potřeba hledání bezpečí. Ti, kteří preferují spánek na břiše s nataženými pažemi, jsou zase založením volnomyšlenkářští, marnotratní a jen velmi neradi přebírají kontrolu nad svým životem. Lidé, kteří spí na boku s nataženýma rukama, mají povahu, která se stále za něčím honí, a snaží se chytit své sny. Stěžejní charakteristikou těch, kteří spí na zádech s rukama podél těla, je strnulost a konzervativnost.

Vědci z Edinburgh Sleep Centre udělali výzkum, kterého se zúčastnilo čtrnáct set osob. Zkoumali, kterou polohu při spánku preferují a zároveň analyzovali jejich osobní charakteristiky za pomoci psychologických testů. Následně hledali souvislost mezi osobnostními charakteristikami a preferovanou polohou spánku. Tady jsou jejich výsledky:

Poloha embrya (preferuje ji 41% lidí): Tato spánková poloha je oblíbená zejména mezi ženami, které navíc ve spánku často objímají polštář. Podle autorů výzkumu je to poloha lidí, kteří jsou velmi plaší, nejistí a stydliví. V okolním světě se necítí dobře a chybí jim sebevědomí.

Poloha na zádech (preferuje ji 8% lidí): Spaní na zádech s rukama připaženýma po stranách je typická pro konzervativní osoby, které jsou velmi rezervované a obvykle i tiché. Na druhou stranu mají tito lidé vysoké požadavky na sebe i na své okolí.

Poloha "hvězdy" (preferuje ji 5% lidí): Spíte v poloze na zádech s rukama a nohama široce roztaženýma? Potom nejspíš patříte k dobrým posluchačům, kteří si snadno vytvářejí přátele, ale neradi se sami ocitají v centru pozornosti.

Poloha na břiše (preferuje ji 7% lidí): Pokud spíte nejraději v poloze na břiše, jste nejspíš značně nezodpovědní a jen velmi těžko snášíte kritiku od ostatních lidí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejlepší a nejhorší polohy pro spánek
Překvapivé důvody, proč jste neustále unavení
Nemoci, ke kterým vede nedostatek spánku
10 nejhorších jídel, než jdete do postele
6 způsobů, jak zatočit s chrápáním