Menu
Úvod  › 

Psi na pracovišti zvyšují produktivitu

Zakazuje vám šéf, abyste si s sebou do práce brali svého čtyřnohého miláčka? To ovšem dělá velkou chybu. Vědci totiž prokázali, že psi na pracovišti zvyšují produktivitu zaměstnanců.

Už dlouho je známá skutečnost, že chování domácího mazlíčka je prospěšné pro vaše mentální i tělesné zdraví. Nicméně nový výzkum prokázal, že zvířata dokáží také udělat z vaší kanceláře mnohem šťastnější místo, kde budete pracovat produktivněji.

Jedná se o první studii vůbec, která zkoumá vliv nejlepších přátel člověka na pracovní výkonnost. Ukázalo se, že psi přinášejí na pracoviště spoustu pozitivních faktorů; mimo jiné redukují stres a zvyšují spokojenost zaměstnanců.

"Ačkoli jsou závěry zatím pouze předběžné a jde o první kvantitativní studii tohoto druhu, ukazuje se, že psi na pracovišti dokáží zbavit zaměstnance stresu, zvyšují jejich spokojenost v práci, zvyšují jejich sebedůvěru a produktivitu," říká vedoucí výzkumu Randolph Baker, profesor na Virginia Commonwealth University School of Business. "Zaměřovali jsme se především na srovnání dnů, kdy byli psi na pracovišti přítomni, a dnů, kdy zaměstnanci pracovali bez svých domácích mazlíčků. Tento rozdíl byl zcela markantní, jak v hladině stresu, tak v uváděné spokojenosti a pocitu pohody."

Výzkum byl prováděn na Air Force Institute of Technology, který zaměstnává pět set padesát zaměstnanců. Psi jsou na pracovišti povoleni a denně si jich lidé do kanceláří přivedou dvě až tři desítky. Zkoumal se nejen subjektivní pocit zaměstnanců, ale i dělaly se i testy na měření stresového hormonu a další objektivní zkoumání. Pokud s sebou měli zaměstnanci na pracovišti psa, nejenže byla jejich hladina stresu nižší, ale měli větší pocit loajality ke společnosti a dokonce i lépe spolupracovali se svými kolegy. Tím však výčet pozitiv nekončí; psi na pracovišti vedli i k menšímu množství absencí, menšímu výskytu syndromu vyhoření a větší pracovní produktivitě.

"Efekt psů se projevil i v lepší interpersonální komunikaci, lepšímu řešení problémů a pohodovější atmosféře na pracovišti," dodává Barker. "Zaměstnavatelé by měli zvážit povolení domácích mazlíčků v práci, protože jde o naprosto nenákladnou a nenáročnou možnost, jak zvýšit efektivitu svých zaměstnanců." Výzkum byl publikován v březnovém čísle Internationa Journal of Workplace Health Management.!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Návrat do práce po mateřské: Jak ho zvládnout?
Největší mýty o budování kariéry
8 nejlepších zaměstnání pro líné lidi
Dítě a kariéra? Stále velký problém