Menu
Úvod  ›   › 

Návrat do práce po mateřské: Jak ho zvládnout?

Posledních několik let jste strávila utíráním dětských zadečků a čtením pohádek a teď se máte vrátit do pracovního kolotoče. Jenže si vůbec nedovede představit, jak to všechno zvládnete, máte strach, že jste svou práci zapomněla, že tím budou trpět děti a tak dále. Jak tedy přežít návrat do zaměstnání po mateřské dovolené?

Většina žen někdy v průběhu života z pracovního procesu na chvíli vypadne kvůli mateřským povinnostem. A většina z nich si potom nemůže dovolit ten luxus, aby zůstaly s dětmi doma a věnovaly se pouze rodině. Okamžik, kdy se vrací zpátky do zaměstnání, je však často zdrojem velkého stresu a obav.

Uvědomte si svou cenu

Většina lidí si pod pojmem žena po mateřské dovolené představí usedlou paní se dvěma dětmi, která strávila doma pět nebo šest let a nyní se chce vrátit do práce. To je samozřejmě jedna z možností, ale zdaleka ne jediná. Existuje spousta žen, které se do zaměstnání vrací až po mnohem delší době, mají již odrostlé děti a jejich kariéra tak stagnovala po, mnohdy i několikanásobně, delší dobu. Jiné ženy zase nepřerušily kariéru kvůli dětem, ale protože se potřebovaly postarat například o nemocného rodiče, a nyní by se rády vrátily. Případně strávily řadu let jako ženy v domácnosti, nyní se s nimi manžel rozvedl a ony chtějí zase začít pracovat.

Situace všech těchto žen je velmi rozdílná, ale spojuje je většinou jeden jmenovatel a tím je nedostatek sebevědomí, malá víra ve vlastní schopnosti a obavy ze změn, kterými prošlo jejich zaměstnání za ty roky, co se mu nevěnovaly. V první řadě si však uvědomte, že jste celé ty roky nebyla v kómatu, ale naučila jste se spoustu nových věcí (například jste si zdokonalila organizační schopnosti, naučila jste se čelit stresu, dobře komunikovat, zorganizovat si čas a podobně) a tyto schopnosti váš zaměstnavatel zcela jistě ocení. Nejste v žádném případě přítěž ani břemeno.

Na druhou stranu je samozřejmě pravděpodobné, že situace ve vaší profesi se za ty roky poněkud změnila. Jestliže například pracujete s počítačem, je pravděpodobné, že si budete muset osvojit nové znalosti. To však není žádná katastrofa. Kdybyste nastupovala jako nový zaměstnanec, byla byste ve stejné pozici. A pokud to zvládnou nově příchozí, proč byste neměla vy? Je jasné, že se jen těžko posadíte na stejnou židli a budete se tvářit, jako kdybyste ji opustila před týdnem, ale vaše profesionální hodnota se tím nijak nesnižuje.

Zvedněte si sebevědomí

Zásadním problémem žen vracejících se do práce je obvykle nedostatek sebevědomí. Tyto pocity jsou zcela normální a rozhodně nejste sama, kdo se s nimi potýká. Dobrou zprávou je, že s trochou povzbuzení a realistickým náhledem na vaše schopnosti se brzo vaše sebevědomí vrátí zpátky. Pokud potřebujete povzbudit, sepište si všechny věci, které jste zvládla udělat, zatímco jste byla doma, a na které jste hrdá. Zjistíte, že jste se rozvíjela a osobnostně rostla, i když jste zrovna nebudovala kariéru.

Stejně tak si uvědomte, že spousta znalostí a schopností, které jste si osvojila po dobu vašeho pobytu doma, můžete s úspěchem uplatnit i v zaměstnání a vaše profesní cena tím jen poroste. Vypravení smečky dětí do školy vyžaduje mnohem víc organizačních a velících schopností než mají vrcholoví manažeři.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak zvládnout emoce v práci?
Jak vzhled ovlivní vaši kariéru
Jak ušetřit čas: 10 tipů pro zaměstnané matky
Test: Jaká je vaše role v práci?