Menu
Úvod  › 

První signály, že možná máte Alzheimera

Myslíte si, že jste na něj mladí. Že nemůže potkat nikoho z vašich blízkých. Že se vás zkrátka netýká. Tak to ale není. Následující symptomy vás mohou upozornit na to, že není zdaleka všechno v pořádku a možná se u vás, nebo někoho z vašeho okolí rozvíjí Alzheimerova choroba.

Na světě jím trpí statisíce lidí, a i když se typicky Alzheimerova choroba rozvíjí kolem sedmdesátého roku, může vás postihnout i mnohem dříve. Následující signály by vás měly upozornit na to, že není všechno v pořádku - a že byste měli co nejdříve vyhledat lékaře.

Protiprávní jednání

Jakékoli náhlé změny chování by vás měly varovat. Například pro frontotemporální demenci, která se většinou rozvíjí mezi pětačtyřiceti a pětašedesáti lety, je typická neschopnost rozpoznat společensky nežádoucí chování od společensky přijatelného. Mohou se tedy objevovat například drobné krádeže, podvody a podobně problematické chování.

Časté pády

Studie, které se zúčastnily téměř dvě stovky dospělých, zkoumala, kolikrát za posledních osm měsíců respondenti upadli. Poté autoři výzkumu udělali všem respondentům vyšetření mozku a zjistili jasnou souvislost mezi frekvencí pádů a rozvojem Alzheimerovy choroby. Pokud často padáte, nebo se s častými pády potýká někdo z vašeho okolí, rozhodně by to měl být důvod odborného vyšetření.

Zapomínání, k čemu slouží věci

Nemůžete si vzpomenou, kam jste odložili klíče? To nic neznamená, a jde o zcela obyčejnou roztržitost. Pokud si však nemůžete vzpomenout, co to klíč je a k čemu slouží, měli byste zpozornět. Zapomínání funkcí jednotlivých předmětů je totiž jedním z prvních signálů Alzheimerovy choroby.

Náhlé přejídání

Vědci zjistili, že před vypuknutím Alzheimerovy choroby mají nemocní tendenci jíst mnohem víc než doposud. V průměru se jejich příjem zvýší o zhruba pět set kalorií za den. Kupodivu však také současně hubnou, což je způsobeno metabolickými změnami v nemocném organismu.

Ztráta smyslu pro humor

Pokud udělá někdo ironickou poznámku, nebo vtip, a vy nejste schopni rozpoznat, že se jedná o nadsázku nebo humor, měli byste zpozornět. Ztráta smyslu pro humor je pro nemocné Alzheimerem typická. Nejsou schopni rozlišit vážně míněné věci od humoru a nadsázky. Jde o důsledek změn na mozku, které Alzheimerovu chorobu doprovází.

Deprese

Pokud jste se (nebo vaši blízcí) doposud s žádnými depresivními příznaky nepotýkali, ale najednou se u vás objeví, může se jednat o další z časných příznaků Alzheimera. Samozřejmě zdaleka ne všechny depresivní příznaky v pozdějším věku (typicky po padesátce) značí Alzheimerovu chorobu, každopádně jsou však důvodem pro odborné vyšetření.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
7 důvodů, proč se nemůžete soustředit
5 hodně dobrých důvodů, proč vypnout televizi
Test: Jak jste na tom s pamětí?
9 každodenních zvyků, díky kterým budete chytřejší
Test: Jak vám to myslí?