Menu
Úvod  › 

9 každodenních zvyků, díky kterým budete chytřejší

Chcete, aby se o vás mluvilo jako o člověku s obrovským přehledem, inteligencí a vyjadřovacími schopnostmi? Cvičte svou hlavu s následujícími tipy.

1. Čtete noviny.

I když vás politika vytáčí a zbytek zpráv vám připadá poněkud nudný, naučte se číst denně noviny. Získáte tak nejen přehled o aktuálním dění, ale především se naučíte formovat svůj názor a vidět svět v širších souvislostech, což oceníte v kterékoli diskusi.

2. Zahrajte si na ďáblova advokáta.

Vyberte si problém či téma, které aktuálně hýbe společností a zkuste sami pro sebe obhajovat názor, který hájí jen menšina lidí. Shromažďujte argumenty, představte si, čím byste obhajovali svůj postoj před skupinou lidí. Je úplně jedno, jaký ve skutečnosti zastáváte k danému tématu postoj, podstatné je naučit se argumentovat a kriticky myslet.

3. Čtěte.

Nic vám nerozšíří obzory, slovník, schopnost logického myšlení i vyjadřování, jako pravidelné čtení knih. Využijte veškerého volného času k tomu, abyste otevřeli knihu a přečetli pár stránek. Váš mozek vám poděkuje.

4. Dívejte se na dokumenty.

Nemusíte samozřejmě trávit veškeré večery sledováním dokumentů, které vás v podstatě ani nezajímají, ale čas od času byste je do svého programu zařadit měli. Vyberte si téma, které vás zajímá a je vám blízké, a zkuste si o něm rozšířit povědomí s pomocí kvalitních dokumentů. Rozhodně vás to intelektuálně obohatí víc než sledování nekonečných seriálů.

5. Čtěte články v cizím jazyce.

Každý den si přečtěte minimálně jeden článek v cizím jazyce. Nenásilnou formou si tak rozšíříte slovní zásobu a navíc získáte nové informace o tématu, který vás zajímá.

6. Povídejte si s ostatními.

O tom, co jste se naučili, zjistili, přečetli se dělte s ostatními lidmi. Když budete s ostatními diskutovat na aktuální témata, naučíte se formulovat své názory, argumentovat a zároveň se zlepší i vaše vyjadřovací schopnosti. A samozřejmě; příjemným bonusem je posezení v hospodě s přáteli...

7. Pište.

Může vám to připadat trochu divné, ale jednou týdně si zkuste napsat výtah z nejzajímavějších informací, které jste se za poslední dny dozvěděli. Formulace myšlenek na papír je diametrálně odlišná od slovní diskuse a jde o schopnost, kterou ve svém profesním životě zcela jistě využijete. Navíc tak naučíte filtrovat podstatná fakta od nepodstatných.

8. Stýkejte se s chytřejšími.

Pokud budete trávit většinu svého času mezi lidmi, kteří jsou na nižší intelektuální úrovni než vy, budete mít nulovou motivaci ke zlepšování se. Snažte se stýkat co nejčastěji s lidmi, kteří vás intelektuálně převyšují a "táhnou" dopředu.

9. Ptejte se.

I když vám to může připadat úplně automatické a jednoduché, umět se ptát a vhodně zvolenými otázkami posouvat rozhovor dopředu, umí jen velmi málo lidí. Zkoušejte si tuto schopnost zlepšovat pravidelným tréninkem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: V jakém stavu je váš mozek?
Test: Máte mužský, nebo ženský mozek?
6 věcí, které byste měli vědět o dětském mozku
5 hodně dobrých důvodů, proč vypnout televizi
Test: Jak jste na tom s pamětí?