Menu
Úvod  › 

5 hodně dobrých důvodů, proč vypnout televizi

Sedíte před ní každý večer a libujete si, jak si pěkně odpočinete. Přitom možná ani nemáte tušení, do jaké míry ovlivňuje vaše zdraví i váš život. Z následujících důvodů se vám skutečně vyplatí televizi vypnout.

Slunce svítí, ptáci zpívají, houby rostou, vzduch je svěží - zkrátka letní idylka. Vaše rodina ale samozřejmě netráví čas venku, na to jste příliš unaveni, proto jste si pustili televizi, Ostatně stejně jako téměř každý den. Samozřejmě, že už jste cosi zaslechli o tom, že se nejedná o to nejkvalitnější trávení volného času, jaké si dokážete představit, ale možná vám nedochází, na co všechno má sledování televize vliv:

1. Zdvojnásobí pravděpodobnost, že předčasně zemřete.

Pokud ani smrt není dobrým rizikem pro omezení sledování televize, tak co už je? Pokud sledujete televizi tři a více hodin denně, máte dvojnásobné riziko, že vás postihne předčasné úmrtí. K tomuto závěru dospěli po svém dlouhodobém zkoumání španělští vědci. Zajímavé je, že v rámci svých výzkumů sledovali vědci i další sedavé aktivity, jako je například čas strávený před počítačem, nebo řízením auta. Žádná z těchto aktivit přitom neměla s předčasným úmrtím tak jasnou souvislost jako sledování televize.

2. Ničí vám spánek.

Většina lidí si zapíná televizi večer jako jakousi zvukovou i vizuální kulisu. Na jejím pozadí si pročítají maily, nebo surfují po internetu. Nicméně jen málokdo si uvědomí, že čas strávený před obrazovkou předtím, než se odeberete do postele, vám kazí spánek. Tyto aktivity totiž zvyšují tvorbu hormonů adrenalinu a dopaminu, které znemožňují organismu zklidnit se a užít si pokojného spánku.

3. Rozvrátí vám osobnost.

Nejenže vás tlevize zbaví spokojenosti a pocitu štěstí, ale také může spustit depresi a záchvaty úzkosti. Výzkum publikovaný v American Journal of Preventative Medicine zjistil, že čím víc se člověk dívá na televizi, tím větší je pravděpodobnost, že bude trpět psychickými problémy. A navíc čím déle před televizí sedíte, tím závažnější vaše deprese a záchvaty úzkosti budou.

4. Spořádáte u ní víc nezdravého jídla.

Podle výzkumu, jehož výsledky byly publikované v Journal of the Amerivan Dietetic Association, zjistil, že čím delší čas strávíte před obrazovkou televize, tím víc nezdravých jídel spořádáte. Podle jeho autorů zkonzumují lidé trávící celý večer sledováním televize, o dva tisíce kalorií více.

5. Ničí vyjadřovací schopnosti vašich dětí.

Máte pocit, že posloucháním televizních dialogů se vaše dítě naučí lépe mluvit? Velký omyl! Každá hodina, kterou vaše dítě stráví sledováním televize, sníží jeho vyjadřování o sedm procent. To znamená, že bude mít o sedm procent menší snahu dorozumět se s vámi za pomoci mluvení. K tomuto závěru dospěl výzkum publikovaný v Archives od Pediatric and Adolescent Medicine. Navíc děti, pravidelně sledující televizi, dosahují i výrazně horších výsledků v testech verbálních dovedností, než jejich vrstevníci, kteří pravidelný přístup k televizi nemají.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 způsobů, jak vás televize pomalu zabije
Dětem do dvou let televizi nepouštějte!
Televize škodí dětem víc než počítače
Televizní seriály vám zlikvidují vztah
Televize brzdí dětský vývoj