Menu
Úvod  › 

Průvodce přežitím pro novopečené matky

Smiřte se s tím, že první týdny, které strávíte doma se svým novorozeným dítětem, budou víc než obtížné. Nejspíš budete mírně řečeno v šoku, co všechno dítě potřebuje, vyžaduje, chce, a na co vůbec nemáte energii. Načerpejte tipy, které vám pomohou přežít.

V prvních týdnech s vaším novorozeným dítětem se vám bude všechno jevit divné, cizí a zcela neuchopitelné. Euforii a radost bude střídat zoufalství a beznaděj, a za to všemu budete vděčit hormonální bouři, která zmítá vaším tělem. Budete se snažit vyrovnat s kojením, najít si nějaký spánkový režim, vypořádat se s velehorami špinavého prádla. Právě teď pravděpodobně velmi oceníte tipy od zkušených matek, které vám pomohou přežít.

Rozdělte povinnosti

Prvních několik týdnů se u vás dveře s návštěvami netrhnou a všichni budou chtít vidět vašeho zbrusu nového potomka. Není jediný důvod, proč by příchozí návštěva nemohla přinést i čerstvé pečivo a mléko, když vy se do obchodu nedostanete. Domluvte se s partnerem, že si minimálně týden po vašem porodu vezme dovolenou a pomůže vám s chodem domácnosti i péčí o dítě, než si "zajedete" svůj vlastní režim. Buďte realistická a neklaďte na sebe v prvních dnech příliš velké nároky. Budete rozbolavělá po porodu, nevyspalá a je jasné, že nemůžete podávat stejné výkony jako jindy.

Noční směna

Nebojte, brzo budete schopna vstát uprostřed noci a nakrmit hladové dítě. Abyste si usnadnila život, dejte si dítě co nejblíž ke své posteli, abyste pro něj mohla v noci jen sáhnout a nemusela pochodovat po pokoji. Pokud krmíte z lahve, připravte si horkou převařenou vodu do termosky vedle postele a kupte si noční lampičku, kterou umístěte ve svém dosahu.

Spánkové šetřiče

Pokuste se zdřímnout si, kdykoli spí vaše dítě, i kdyby to mělo znamenat, že vyhodíte momentálně příchozí návštěvu. Vaše potřeby jsou důležitější. Do postele jděte večer co nejdřív. Požádejte svého partnera, aby čas od času v noci dítě přebalil a přinesl vám ho do postele pouze na krmení. Pokud jste skutečně vyčerpaná, odstříkejte mléko a požádejte svého partnera, sestru nebo kamarádku, zda by za vás nemohli zaskočit při jednom krmení, zatímco vy budete spát.

Zůstaňte normální

Některé vaše staré návyky a zvyky zmizí v propadlišti dějin, ale tyhle byste si měla za každou cenu uchránit:

- Jezte pravidelně.

- Než váš partner odejde do práce, dejte si sprchu.

- Rozhodně nezůstávejte celý den v pyžamu. Snažte se vypadat dobře, i když jste většinu dne doma.

- Najděte si čas, abyste se mohla věnovat sama sobě. Najměte si slečnu na hlídání, nebo si pořiďte alespoň šátek či klokanku, které vám umožní mít volné ruce a dělat chvíli něco jiného než chovat a natřásat dítě.

- Naučte se vařit z polotovarů a zmrazených jídel.

- Rychle se naučte dělat věci jednou rukou, bude se vám to velmi hodit.

- Pokud nemáte koš na pleny, začněte rychle skladovat igelitové tašky. Velmi je oceníte na odhazování špinavých plenek.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak uspat dítě: Vyzkoušené tipy
Bojkot kojení, aneb když dítě odmítá prso
Naučte se milovat své těhotné tělo
Co těhotným ženám nikdo neřekne
Výbava pro miminko: Co budete potřebovat