Menu
Úvod  › 

Výbava pro miminko: Co budete potřebovat

Čekáte své první dítě a ze všech stran se na vás valí reklamy, které vás přesvědčují, že právě jejich výrobek je nezbytný. Co ale vaše miminko ve skutečnosti potřebuje a do kterých věcí má smysl investovat?

Je jasné, že svému potomkovi chcete dopřát to nejlepší, jste rozechvělí očekáváním a máte chuť koupit mu téměř všechno. Jsou však věci, bez kterých se klidně vy i vaše miminko obejdete, a položky, které jsou vyloženě vyhozenými penězi. Zkuste se tedy zhluboka nadechnout, uklidnit se a nakupovat s rozvahou jen to, co později skutečně využijete.

Oblečení

Ještě než odjedete do porodnice, budete potřebovat několik sad oblečení. Budete potřebovat několik kompletních sad oblečení, které zakryjí vaše miminko od hlavy až k patě a udrží jej v teple, protože novorozenci nemají ještě zcela vyvinutý termoregulační systém. Nezapomeňte však na to, že miminka rostou velmi rychle a brzy jim bude oblečení malé; kupujte jej proto s ohledem na to, že je na sobě bude mít jen několikrát. Potřebovat budete body, dupačky nebo kalhotky, trička, overaly na spaní, ponožky, svetříky nebo mikiny. Vyhýbejte se dráždivým materiálům, jako je například vlna, a ujistěte se, že oblečení není ušito tak, aby jeho stehy miminko škrábaly. Botičky v prvním roce života dítěte vůbec potřebovat nebudete.

Pokud čekáte miminko na zimu budete potřebovat navíc jednu sadu zimního oblečení (včetně teplých rukaviček a čepičky), v létě zase oceníte klobouk proti slunci a kalhotky na plavání. Nezapomeňte na to, že spoustu oblečení dostanete po narození miminka jako dárek od přátel; ideální je říci si o velikost na půlroční miminko.

Plenky

Plenky kupujte ve velkém balení, protože zpočátku jich spotřebujete desítky za týden. První balení však kupte menší a vyzkoušejte, jak vašemu dítěti vyhovují. Pokud se osvědčí, můžete přejít na výhodnější velké balení. Ne vždy v případě plenek platí, že drahé značky jsou ty nejlepší, možná vašemu dítěti budou vyhovovat právě levnější značky a vy tak ušetříte tisíce. Kromě toho budete potřebovat vlhčené ubrousky na utírání zadečku miminka a bude se vám hodit i taška nebo batoh, v němž budete moci přenášet přebalovací potřeby. Prodávají se i speciální tašky a batohy na pleny a další propriety k přebalování, které mají množství kapes a nepromokavou výstelku.

Cestování

Před tím, než si odvezete miminko z porodnice, je nutné koupit kvalitní autosedačku, která splňuje bezpečnostní standardy. Výhodou je autosedačka, která se nechá připevnit na podvozek kočárku, protože tak můžete dítě v sedačce přesunout i mimo auto, aniž byste jej museli budit.

Při výběru kočárku máte k dispozici nepřeberné množství variant. Pro novorozené dítě je však nutné koupit kočárek s korbičkou, sportovní kočárky nejsou pro zcela malé děti vhodné. Vybírejte dostatečně velkou korbičku, kterou bude moci vaše dítě používat déle než několik týdnů. Pak už záleží jen na vás, zda si zvolíte trojkolku či čtyřkolku a jaké požadavky na kočárek máte.

Spaní a nábytek

V prvních týdnech dítě nepotřebu jsou vlastní postýlku a může spát s vámi v posteli nebo v košíku vedle vaší postele. Máte tedy dost času na její výběr a nákup. Při nákupu postýlky se soustřeďte na to, aby postýlka splňovala bezpečnostní parametry (nejde jen o materiál; například vzdálenost mezi příčkami musí být taková, aby mezi nimi dítě nebylo schopné prostrčit hlavičku). K postýlce budete samozřejmě potřebovat adekvátní matraci a ložní prádlo.

V průměru budete potřebovat čtyři až pět přikrývek, dek, peřinek či rychlozavinovaček. Užijete je nejen do postýlky, ale i do kočárku, či autosedačky. Ačkoli to není povinná výbava, pokud hodně cestujete, určitě oceníte skladnou a lehkou cestovní postýlku, kterou můžete složit do příruční tašky.

Taktéž budete potřebovat místo, kde budete své miminko přebalovat. Ideální volbou je samozřejmě přebalovací komoda, ale ne všichni mají dostatek místa či financí na její pořízení. Stejně vám poslouží i skládací přebalovací pult, či přebalovací pult, který se nechá nasadit na postýlku. V nejhorším vystačíte s dekou rozprostřenou na sedačce v obýváku nebo na posteli. Vyplatí se vám mít malou lampičku nainstalovanou nad přebalovacím pultem, kterou oceníte během nočního přebalování.

Koupání a hygiena

Miminko můžete koupat v kyblíku, vaničce, velké vaně, nebo jej sprchovat na ruce. Záleží jen na vás, co je pro vás pohodlnější, co se líbí dítěti a do čeho chcete investovat. Zpočátku nebudete potřebovat příliš dětské kosmetiky, vystačíte zcela s kojeneckým mýdlem a olivovým olejem. Nezapomeňte si nakoupit dostatečné množství měkkých osušek, které nebudou jemnou dětskou pokožku příliš dřít a jednu nebo dvě žínky.

Vaše dětská lékárnička by měla obsahovat lék proti horečce vhodný pro kojence (poraďte se s lékařem, kterým přípravek je pro vás nejlepší), vatové tyčinky a tampóny, nosní odsávačku, digitální teploměr, líh na pupíček a sterilní gázové čtverce. Budete potřebovat i nůžtičky s kulatou špičkou (nebo štípátko) na stříhání nehtíčků, hřebínek a kartáček.

Krmení

Pokud kojíte, možná budete chtít investovat do elektrické odsávačky mléka, která vám ušetří čas. S jejím nákupem však počkejte až po porodu a zorientujte se podle aktuální situace. Rozhodně však budete potřebovat minimálně dvě kojící podprsenky a vložky do nich. Jestliže krmíte umělým mlékem, budete muset investovat do lahviček a dudlíků (a samozřejmě do umělého mléka). Nezapomeňte na dostatečné množství látkových plen, které budou chránit vaše oblečení nejen při krmení ale i při blinknutí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Novorozenec: co vědět