Menu
Úvod  › 

Příznaky ovulace: Kdy máte plodné dny?

Snažíte se otěhotnět? Vaše tělo vám samo napovídá, kdy je k tomu ten nejlepší čas. Naučte se číst v jeho signálech.

Sex v pravý čas, kdy má spermie největší naději na oplodnění vajíčka, je základem úspěšného otěhotnění. Podle odborníků jsou nejjistějším způsobem na zjištění ovulace ovulační testy. Ty jsou schopné identifikovat v moči množství hormonů, které jsou s ovulací spojeny. Jakmile se na testu ukáží dva proužky, jde o příznak nastupující ovulace a ideální čas na otěhotnění. Jenže zdaleka ne vždy máte k dispozici ovulační testy, anebo jim možná zcela nedůvěřujete a chcete si své plodné dny pojistit na více frontách. Během ovulace se vaše tělo chová poněkud jinak než obvykle a podle následujících příznaků můžete poznat, že je vhodný čas na otěhotnění:

Změny v poševním hlenu

Během cyklu si můžete všimnout, jak se mění vzhled a konzistence poševního hlenu. V podstatě byste si měla všímat třech hlavních charakteristik; a sice množství, barvy a konzistence hlenu. Při neplodných dnech je množství hlenu zanedbatelné, nebo se dokonce nemusí objevovat vůbec. Můžete mít pocit sucha a poševní hlen je neprůhledný (má bílou nebo žlutou barvu). Jeho konzistence je hrudkovitá a nemůžete jej natáhnout mezi dvěma prsty, protože se trhá. Spolu s tím, jak se blíží ovulace, množství poševního hlenu narůstá a stává se průhlednějším. Při ovulaci dochází k velkým změnám v kvalitě i kvantitě poševního hlenu. Je ho mnohem víc, je tekutější (někdy může připomínat dokonce spíš výtok) a můžete jej natáhnout mezi prsty. Na pohled je poševní hlen při ovulaci průhledný.

Pozice děložního čípku

Spolu s poševním hlenem prodělávám v průběhu menstruačního cyklu významné změny i děložní čípek. Vyšetřovat byste jej měla vždy čistými a suchými prsty, ale pokud to budete dělat pravidelně, budete schopna poznat své plodné dny i podle změn jeho polohy. Děložní čípek spojuje vagínu s dělohou. Spolu s blížící se ovulací se stává měkčí a vlhký. Nicméně tento popis je pouze orientační a k tomu, abyste byla schopná poznat rozdíl v jeho poloze a charakteristikách, je nutné, provádět samovyšetření v průběhu celého cyklu. Potom se vám děložní čípek stát významným indikátorem blížící se ovulace.

Bazální teplota

Zaznamenávání bazální teploty je jedním z nejspolehlivějších způsobů, jak zjistit, kdy začínáte ovulovat a má cenu pokoušet se o otěhotnění. Teplotu je nutné měřit si každý den okamžitě po probuzení ještě dřív, než vůbec vstanete z postele. Když ovulujete, vzrůstá hladina progesteronu a tím se zvyšuje i teplota těla. Podle stoupající tělesné teploty byste tudíž měla být schopna poznat nastupující ovulaci. Tento nárůst začíná a ovulací a obvykle trvá až do menstruace.

Nárůst libida

U řady žen dochází při ovulaci k nárůstu libida a většímu sexuálnímu apetitu. Je to přirozená reakce těla, které se připravuje na otěhotnění.

Citlivá prsa

Citlivost prsů a bradavek, která je často také s ovulací spojena, je způsobena vzrůstající hladinou progesteronu. Většinou se nejprve objeví zvýšeně citlivá prsa a poté se dostaví ovulace.

Bolesti v podbřišku

Bolest na jedné straně podbřišku se často objevuje v okamžiku, kdy se z vaječníku uvolňuje vajíčko a vy začínáte ovulovat. U některých žen je to dokonce spojené s lehkým krvácením. Bolesti v podbřišku při ovulaci se objevují přibližně u dvaceti procent žen.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejlepší způsoby, jak rychle otěhotnět
Kdy je na těhotenství pozdě, aneb co nevíte o plodnosti
Nejlepší polohy pro otěhotnění
Jak chránit a podpořit plodnost