Menu
Úvod  › 

7 důvodů, proč vás bolí břicho

Bolest břicha je jedna z nejnepříjemnějších, ale přijít na to, jakou má příčinu, není vždy jednoduché. Porovnejte si příznaky s následujícími sedmi zdravotními obtížemi a najděte mezi nimi tu svou.

1. Reflux jícnu

O co jde: Žaludeční kyseliny se vrací z žaludku zpátky do krku. Každý pátý člověk jím trpí minimálně jednou týdně.

Jak se projevuje: Bolestí nebo pálením pod prsní kostí. Tyto nepříjemné symptomy se obvykle zhoršují, když jíte, nebo když si lehnete.

Co s tím: Pokud se s těmito nepříjemnostmi potýkáte jen několikrát do roka, uleví vám pastilky na pálení žáhy. Jestliže se u vás však objevují několikrát do týdne, nejspíš trpíte gastroesofageálním refluxem a měli byste vyhledat odbornou pomoc.

2. Zánět slepého střeva

O co jde: Slepé střevo je červovitý výběžek připojený k tlustému střevu. Jeho zánět potká za život přibližně deset procent lidí.

Jak se projevuje: Intenzivní bolest kolem pupíku, která může zasahovat až do pravé strany podbřišku. Postupem času se bolest horší, stává se nesnesitelnou a chůze ji zhoršuje.

Co s tím: Okamžitě jeďte na pohotovost a nejspíš budete potřebovat operaci. Pokud budete odjezd k lékaři odkládat, může dojít k protrhnutí slepého střeva, otravě organismu, nebo vnitřnímu krvácení - oboje vás ohrožuje na životě.

3. Žlučové kameny

O co jde: Malé kaménky, které mohou dosahovat i velikosti golfového míčku, usazené ve žlučníku. Většinou jsou způsobené jídelníčkem s vysokým obsahem tuku, nebo nedostatečnou funkcí žlučníku.

Jak se projevuje: Ostrá bolest v hodní polovině podbřišku. Během několika hodin se může přidat horečka nebo začnete zvracet.

Co s tím: Musíte jít okamžitě k lékaři, který vám udělá ultrazvuk a stanoví diagnózu i léčbu.

4. Syndrom dráždivého tračníku

O co jde: Špatná funkce nervů kontrolujících střeva, kterou trpí přibližně dvacet procent dospělých.

Jak se projevuje: Nevolnost, nadýmání, průjem, nebo naopak zácpa, křeče v dolní polovině břicha.

Co s tím: Navštivte lékaře, který vím pravděpodobně předepíše antispasmotické léky.

5. Vřed

O co jde: Vřed žaludku, který postihne alespoň jednou za život každého desátého člověka.

Jak se projevuje: Pálivá bolest v oblasti žaludku, která se zhoršuje v situaci, kdy jste hladoví.

Co s tím: Pokud užíváte aspirin nebo ibuprofen, okamžitě přestaňte, protože tento typ léků žaludeční vředy ještě zhoršuje. Je nutná prohlídka u lékaře.

6. Intolerance laktózy

O co jde: Zdravotní potíže následující po konzumaci mléčných produktů jsou způsobeny nedostatkem enzymu, který pomáhá trávení laktózy.

Jak se projevuje: Nevolností, křečemi, nadýmáním, plynatostí nebo průjmem, který se dostavuje třicet minut až dvě hodiny po konzumaci mléčných produktů.

Co s tím: Omezte přísun mléčných produktů. Snažte se za ně najít náhražky, které obsahují menší množství laktózy (například čedar a podobně).

7. Crohnova choroba

O co jde: Většinou jde o zánětlivé onemocnění trávicího traktu. Crohnova choroba nejčastěji postihuje tenké a tlusté střevo.

Jak se projevuje: Permanentní bolestí břicha, průjmem, úbytkem hmotnosti a někdy i horečkou. Ve stolici se může objevit krev.

Co s tím: Crohnova choroba je nejčastější u lidí mladších třiceti let. Ačkoli existuje léčba na zmírnění symptomů, vyléčit zcela nejde. Léčba spočívá v užívání protizánětlivých léků a steroidů. Ty můžete užívat několik let, nebo do konce života.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 důvodů, proč jste pořád unavení
Co prozradí nehty o vašem zdraví
7 lidí s nejbizarnějšími chorobami
Test: Máte chřipku, nebo nachlazení?