Menu
Úvod  › 

5 zvyků, které dodržují milionáři

Prahnete po kariéře multimilionáře a dokonalém finančním zajištění? Nejdřív ze všeho se musíte naučit uvažovat a chovat jako všichni boháči, kteří se vypracovali od nuly.

Rozhodli jste se, že si slunného podzimu svého života budete užívat jako finančně zaopatření magnáti, kteří nemusí hnout prstem a jen přepočítávají své zisky? Je vám přáno; jen musíte udělat první krok a vydělat si prvních několik desítek milionů. Multimilionáři, kteří se vypracovali svou vlastní pílí, tvrdí, že k tomu, aby člověk získal dostatek peněz není potřeba mnoho; údajně stačí jen změnit způsob uvažovaní. To je totiž tím hlavním, co odlišuje milionáře od zbytku průměrné populace: naučili se uvažovat jinak. Tady jsou zvyky, které vám pomohou vydělat těžké peníze.

1. Dělejte víc, než se od vás čeká.

Existují tři kategorie lidí. První z nich dělají vždy o něco méně, než se od nich očekává a než by vlastně měli. Domnívají se, že tím pracují ve svůj prospěch a jsou postrachem všech zaměstnavatelů, kteří se jich při první možné příležitosti zbaví. Ve druhé skupině jsou ti, kteří dělají právě a jen to, co se od nich očekává požaduje. A potom existuje menšina lidí, do které patří i budoucí multimilionáři, kteří dělají dobrovolně vždy něco navíc. Snaží se do všeho vložit svou vlastní iniciativu a překonat očekávání. Pro zaměstnavatele jsou skutečným požehnáním, ale hlavně stoupají v kariérním žebříčku, dostávají lepší příležitosti, mají přístup k užitečným kontaktům a mohou se snadněji vypracovat.

2. Buďte aktivní.

Milionáři nevěří, že se věci dějí samy od sebe, ale snaží se ovlivnit jejich běh. Nikdy nečekají, zda a kdy se něco stane, ale snaží se být iniciativní a zasahovat do dění. Pokud se v jejich okolí zrovna nenachází žádné příležitosti, aktivně si je sami vytvoří. Problémy řeší v tom samém okamžiku, kdy se objeví, a mají nad svým životem kontrolu. Nestěžují si a neremcají se svými kolegy u kávy ve firemní kuchyňce, ale raději svou energii věnují na změnu situace.

3. Dělejte to, co vás baví.

Milionáři vždy a zásadně dělají to, co je baví. Těžko můžete nadělat jmění v oboru, který je vám protivný a musíte se každý den fackovat, abyste vůbec odvedli nějaký výkon. Nemusíte nutně pracovat v oboru, který je vaší vášní, ale nutností je, aby vás práce alespoň rámcově bavila a dělali jste ji se zaujetím. Potom vám nebude zatěžko věnovat jí víc pozornosti, investic a času než ostatní.

4. Počkejte si na výnosy.

Tohle pravidlo je ze všech pravděpodobně nejbolestnější a s jeho dodržením má většina lidí velký problém. Přitom právě tento zvyk rozhoduje o tom, zda budete bohatí, nebo ne. V podstatě existují dva způsoby, jak se svými penězi naložit; buď je utratit, nebo investovat. Je jasné, že pokud si koupíte novou hi-fi nebo auto, vaše uspokojení bude okamžité, kdežto na zisky a uspokojení z investic si budete muset nějaký čas počkat. Jenže zatímco jednorázový nákup vám poskytne krátkodobé potěšení, z investic budete čerpat dlouhodobě do budoucna. Naučte se být trpěliví a počkat si na své zisky.

5. Nikdy nebuďte se sebou spokojeni.

Hlavním důvodem, proč většina lidí neuspěje, je skutečnost, že se spokojí sami se sebou a začnou stagnovat. Jakmile se spokojíte s tím, co právě máte, ztrácíte motivaci posunout se dál. Pokud jste spokojeni se stavem svého podnikání nebo kariéry, nemáte důvod proč se dál snažit a více se zlepšovat. Snažte se překonávat sami sebe bez ohledu na to, čeho už jste dosáhli.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
6 největších chyb při utrácení
Test: Jaký je váš vztah k penězům?
Test: Nejdražší věci světa