Menu
Úvod  ›   › 

Nejlepší polohy pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět a stále se vám nedaří? Pomoci v početí vám mohou i sexuální polohy, které usnadňují cestu spermií za vajíčkem. Znáte je?

Aby se zvýšila pravděpodobnost otěhotnění, musí být spermie "umístěny" no nejblíže děložnímu čípku ženy. V případě, že jsou oba partneři zdraví a nemají problémy s plodností, mělo by být podle lékařů prakticky lhostejné, jakou sexuální polohu upřednostňují, protože spermie je schopna doputovat k vajíčku z jakékoli polohy. Na druhou stranu v případě, že má jeden nebo oba z partnerů jakýkoli problém s plodností, zvolená sexuální poloha může hrát při početí zcela zásadní roli. Navíc je potřeba uvážit skutečnost, že u velké části lidí není tento typ problémů diagnostikován, takže jím můžete trpět, aniž o tom víte. Zvolení "správné" polohy pro sex tak může být účinným preventivním opatřením.

Do karet vám totiž bude hrát gravitace. Zatímco silné, zdravé spermie jsou obvykle schopné překonat i nástrahy gravitace, slabší "kusy" uvítají lehkou asistenci. Pokud si vyberete dobrou polohu, usnadníte tak cestu spermií k vajíčku.

Nevhodné polohy pro otěhotnění představují ty, při nichž oba sedíte, stojí, nebo je žena nahoře. Kromě běžných překážek ve vaší vagíně tak musí putující spermie ještě bojovat proti gravitaci, která se je snaží z vašeho těla vypudit. To samozřejmě neznamená, že byste v těchto pozicích nemohla otěhotnět, jen je v nich pravděpodobnost otěhotnění menší.

Vhodné polohy

Většina odborníků se shoduje, že misionářská poloha je jedna z nejlepších pro ty, kteří se snaží otěhotnět. Je pro to hned několik důvodů; tato pozice totiž umožňuje nejhlubší průnik, tudíž se zkrátí cesta spermií k děložnímu čípku. Pravděpodobnost otěhotnění v této poloze můžete ještě zvýšit tím, že si boky podložíte polštářem, čímž zvýšíte hloubku průniku.

Užitečná pro otěhotnění je i poloha, při které muž vniká do ženy zezadu. V ní dochází opět k hlubokému průniku a spermie mají otevřenou cestu. Pravděpodobnost otěhotnění se zvyšuje i v pozici, kdy leží oba partneři na boku. Navíc jde o polohu, která je vhodná zejména pro obézní partnery, nebo ty, kteří při klasických polohách trpí bolestmi zad.

Lehněte si!

Ať už je vaše touha po dítěti sebevětší, rozhodně není potřeba stavět se při souloži na hlavu, jen abyste usnadnila spermiím cestu. Pokud ale budete volit při milování polohy vleže a zůstanete ležet ještě dvacet až třicet minut po sexu, pravděpodobnost otěhotnění tak můžete zvýšit. Ideální je, pokud se pomilujete například před spaním a rovnou v posteli zůstanete. Na druhou stranu ani to, že se hned po styku zvednete, neznamená, že se vám nepodaří otěhotnět, protože zdravá spermie je schopna dosáhnout vajíčka během několika minut. Pokud víte, že má vaše děloha nestandardní polohu (například máte zakloněnou dělohu), otočte se po sexu na břicho, což by opět mělo usnadnit spermiím dosažení vajíčka.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Zjistěte nejpravděpodobnější termín početí
Kdy je na těhotenství pozdě, aneb co nevíte o plodnosti
Otěhotnění po potratu: Půl roku čekat nemusíte
Kdy otěhotnět, aneb co musíte vědět o ovulaci