Menu
Úvod  ›   › 

Kdy je na těhotenství pozdě, aneb co nevíte o plodnosti

Kdy už je pozdě na početí i na asistovanou reprodukci? Měli by rodiče rozhodovat o pohlaví svého nenarozeného dítěte? Odpovědi hledal nový výzkum o plodnosti.

I když se může početí dítěte jevit jako nejjednodušší věc na světě, stále více párů s ním má problém. Britský Office of National Statistics provedl velký výzkum, jak jsou na tom Evropanky s plodností a co si myslí o otázkách s ní spojených:

Plánované rodičovství

Podle provedeného výzkumu jsme v plánování rodičovství velmi konzervativní. Pro devadesát procent Evropanek je přijatelnější představa svobodné matky než homosexuálního páru (ať už mužů nebo žen) vychovávající dítě. A to i přesto, že přes čtyřicet procent z nich uvádí, že by párům stejného pohlaví povolily výchovu dětí.

Bříško těhotné ženy

Dalším zajímavým závěrem, ke kterému výzkum dospěl, je zjištění, že pouze třiapadesát procent svobodných žen by bylo ochotno podstoupit léčbu neplodnosti. Oproti tomu však celých osmdesát procent žen, které ovdověly, by bylo ochotno podstoupit oplodnění zmraženými spermiemi svého mrtvého manžela, kdyby je měly k dispozici. V takovém případě by jim ani nevadilo stát se svobodnou matkou.

Plodnost a věk

Lékařští odborníci se shodují, že pokud se pokusíte otěhotnět mezi dvacátým a třicátým rokem, máte největší šanci, že se vám to podaří přirozenou cestou. I přesto však ve společnosti stále sílí trend odkládat první těhotenství až po třicátém roce. Průměrný věk žen, které vyhledávají odborníky na léčbu neplodnosti, je potom pětatřicet let. Počet dětí, které se narodily ženám po čtyřicítce se v celé Evropě rok od roku zvyšuje. Podle vyjádření Office of National Statistics je právě toto důvodem stále se zvyšující poptávky po léčbě neplodnosti.

Přitom se však ženy, které otěhotní po čtyřicátém roce, vystavují čtyřicetiprocentnímu riziku potratu. Někteří oslovení odborníci se dokonce přiklánějí k tomu, aby čtyřicátnice, která touží po otěhotnění, navštívila rovnou specialistu a maximalizovaly tak svoje šance. Ačkoli zvenčí se může zdát, že i padesátileté ženy mají spoustu možností otěhotnět, ve skutečnosti dochází po osmatřicátém roce k rapidnímu poklesu plodnosti. S tím souvisí i další otázka výzkumníků, zda by měla být asistovaná reprodukce nějak limitovaná věkem. Osmdesát procent žen se domnívá, že by měla být stanovena maximální věková hranice, kdy žena může podstoupit asistovanou reprodukci.

Výběr pohlaví

Dalším velmi diskutovaným tématem, týkajícím se těhotenství, je možnost výběru pohlaví. Odpůrci argumentují etickým hlediskem, zatímco zastánci by rádi měli možnost vybrat si pohlaví i vzhledem k "vyvážení" pohlaví v rodině (například, když už v rodině jsou dvě až tři děti stejného pohlaví). Jenže podle provedeného výzkumu se většina žen (přesně 77%) přiklání k tomu, že výběr pohlaví nenarozeného dítěte by se měl nechat na matce přírodě a rodiče by o něm neměli svévolně.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Kdy je nejlepší čas na dítě?
Co musíte udělat, než otěhotníte
Jak podruhé otěhotnět
Zjistěte nejpravděpodobnější termín početí