Menu
Úvod  › 

Příznaky infarktu: Únava, studený pot a závratě

Může vás postihnout v kterémkoli věku a když včas nerozpoznáte varovné příznaky, pravděpodobnost, že ho přežijete, rychle klesá. Víte, jak se ohlašuje infarkt?

Představte si, že si dáváte s přáteli oběd, konverzace lehce plyne, dobře se bavíte, ale zničehonic vás zalije studený pot, začne se vám točit hlava a bušit srdce. Předpokládáte, že to brzo přejde, proto požádáte přátele, aby vám objednali ještě jednu minerálku a vyjdete se ven nadýchat čerstvého vzduchu. Jenže během několika minut se vaše potíže ještě znásobí, takže když se s vypětím sil dovlečete zpátky ke stolu, už nemůžete zvednou ruce ani hlavu. Právě totiž proděláváte infarkt, i když vás něco takového ani nenapadne. Jste totiž ještě mladá, jste žena, nemáte žádné zdravotní problémy, ani nemocné srdce. Jenže infarkt stále častěji postihuje ženy a udeřit může zničehonic.

Každou minutu postihne infarkt jednu ženu, ale jen málokterá si v tu chvíli uvědomí, co se s ní děje a jak si má svoje potíže vyložit. Přitom právě včasné rozpoznání symptomů infarktu může rapidně zvýšit naději na vaše přežití. Lékařského ošetření by se vám při srdečním záchvatu mělo dostat maximálně do jedné hodiny, pak šance na přežití výrazně klesá. Přitom podle výzkumu z roku 2009, který provedla American Heart Association, pouze třiapadesát procent žen zavolá při příznacích infarktu rychlou lékařskou pomoc.

Ženy totiž velmi snadno přehlédnou nebo zlehčují nenápadné symptomy, které se často při srdečním záchvatu objevují:

Neobvyklá nebo nevysvětlitelná únava: Pokud jste absolutně vyčerpaná bez toho, abyste vyvinula jakoukoli náročnou aktivitu. Nejde o únavu, která je způsobena tím, že vás dítě budilo pětkrát za noc, nebo proto, že jste prodělala těžkou chřipku. Jde o únavu, která se objeví zničehonic, je naprosto zničující a postihne víc než osmdesát procent žen, které prodělají infarktu.

Točení hlavy a závratě: Tento symptom se většinou přidružuje k ostatním, protože při infarktu srdce pumpuje nedostatečné množství krve do mozku a právě to je příčinou závratí.

Nevysvětlitelná nevolnost, zvracení: Většinou se nevolnost a zvracení přidruží k tlaku v dolní části hrudníku, nebo v horní části podbřišku.

Ostrá bolest v horní části hrudníku, krku, zádech, nebo čelisti: Zejména v první fázi infarktu jsou tyto symptomy velmi časté.

Dechová nedostatečnost: Postižené ženy ji často popisují jako pocit, jako kdybyste běžela maratón, ale přitom se nemůžete ani pohnout.

Nepříjemný tlak na hrudníku: Může se projevovat jako pálení, tlak, nebo bolest, která trvá několik minut a může se vrátit. Nepříjemný pocit většinou přetrvává bez ohledu na změnu polohy a je často doprovázen studeným potem, zvracením nebo silnou nevolností.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Tříminutový test: V jaké formě je vaše srdce?
Nejnebezpečnější situace pro vaše srdce
5 bleskových testů, které vám zachrání život
Test: Hrozí vám infarkt?