Menu
Úvod  › 

5 bleskových testů, které vám zachrání život

Potřebujete na ně jen pár minut, ale mohou vám zachránit život, když vás upozorní na závažné zdravotní problémy. Udělejte si je!

Nechodíte k lékaři, protože nemáte čas, jste přece úplně zdraví a doktory vůbec nemáte rádi? Zřejmě vám nemusíme zdůrazňovat, že si zaděláváte na velké problémy. Pokud ale svůj přístup k preventivním prohlídkám nehodláte změnit, udělejte si čas alespoň na několik domácích testů, které mohou odhalit velké zdravotní problémy. Je samozřejmé, že tyto testy nemohou nahradit lékařské vyšetření, ale mohou vás upozornit na to, že s vaším tělem není něco v pořádku:

1. Zánět dásní

Jakékoli zarudnutí, zánět, nebo krvácení dásní může být projevem zánětu dásní, onemocnění, které může zasáhnout i ozubici. Navíc mají záněty dásní přímou souvislost s kardiovaskulárními onemocněními, které jsou zabijákem mužů číslo jedna. Bakterie se totiž dostanou do krevního oběhu a mohou způsobit zánět, který ohrozí i vaše srdce. Navíc může být zánět dásní signálem diabetu. Pokud jste světlovlasí, vaše dásně by měly mít lososově růžovou barvu, jestliže máte tmavé vlasy a pleť, barva vašich dásní může být poněkud tmavší. Všímejte si ale toho, zda vaše dásně nejsou červené, nateklé, nebo krvácejí při čištění zubů. To totiž značí, že u vás probíhá zánět dásní.

2. Ucpaný nos

Zhluboka se nadechněte. Můžete se nadechnout nosem, nebo se musíte nadechnout ústy? Pokud se nezvládnete nadechnout nosem, může být příčinou alergická rýma (mezi její symptomy patří kýchání, svědící oči, oteklý nos atd.). Pokud se k těmto symptomům připojí ještě kašel, může se jednat o astma. Neléčené astma může v dlouhodobém horizontu zničit vaše plíce a omezit jejich kapacitu. Ucpaný nos souvisí také se spánkovou apnoe.

3. Srdeční tep

Vás klidový srdeční tep ukazuje, jak moc se musí vaše srdce namáhat, aby přečerpalo dostatečné množství krve. Nejde jen o ukazatel vaší tělesné kondice, ale můžete tak také poznat cukrovku nebo kardiovaskulární onemocnění. Vědci prokázali, že klidový srdeční tep vyšší než sedmdesát tepů za minutu zvyšuje riziko úmrtí na srdeční záchvat o téměř osmdesát procent.

4. Obvod břicha

Tuk uložený na břiše zvyšuje riziko srdečních onemocnění, mrtvice, cukrovky a některých typů rakoviny. Nicméně tuk nemusí být uložen přímo pod kůží, ale viscerální tuk, který se nachází hluboko uvnitř a obklopuje orgány zvyšuje riziko zánětu ještě mnohem více. Navíc vede k inzulínové rezistenci.

5. Podezřelé pigmentové skvrny

U většiny mužů je diagnostikován melanom po čtyřicátém roce věku. Bohužel většina z nich také přiznává, že si všimla podezřelých signálů už v minulosti, ale ignorovala je. Melanom u mužů se nejčastěji objevuje na hlavě, krku, nebo horní polovině těla. Dejte si sprchu a poté se podrobně prohlédněte. Pátrejte po jakýchkoli neobvykle vypadajících kožních projevech. Zejména pátrejte po asymetrických znaménkách s nepravidelnými okraji, varující jsou změny barvy, velikosti nebo tvaru.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 veřejných míst, která se hemží bacily
10 vteřin, které vám vylepší zdraví
Nejnebezpečnější situace pro vaše srdce
10 signálů, že už to se stresem přeháníte