Menu
Úvod  › 

Příznaky infarktu: Jak si zachránit život

Cítíte ochromující únavu, píchání v rameni, potíte se a nemůžete se pořádně nadechnout. Máte pocit, že se o vás nejspíš pokouší chřipka? Chyba! Klidně může jít o infarkt. Čtěte článek, který vám může zachránit život.

Říkáte si, že infarkt se týká jen starců nad hrobem a tak aktivního, mladého člověka, jako jste vy, nemůže potkat? Myslete si to klidně dál, nicméně výsledky průzkumů za několik posledních let ukazují, že srdeční záchvat postihuje stále častěji právě mladé lidi. A většina z nich přitom stále myslí, že se infarkt projevuje pouze obligátní tíhou na prsou a neschopností se nadechnout. Samozřejmě se tak může srdeční záchvat také projevit, ale ve většině případů má mnohem méně románové příznaky.

Například výzkum, provedený na Columbia University, zjistil, že třiačtyřicet procent lidí při infarktu bolest na hrudi vůbec nepociťuje. Právě proto většina lidí váhá s přivoláním rychlé lékařské služby, protože má pocit, že jejich problémy neznamenají nic vážného. Problém je však v tom, že čím později je srdeční záchvat diagnostikován a ošetřen, tím menší jsou vaše šance na přežití. Podle průzkumů je třiadvacetiprocentní naděje, že infarkt přežijete, pokud se dostanete k lékaři za tři hodiny po záchvatu, ale pokud budete ošetřeni do hodiny, stoupá vaše naděje na padesát procent.

Varovné příznaky infarktu:

1. Extrémní únava. Dny nebo i týdny předtím, než infarkt udeří, pociťuje víc než sedmdesát procent lidí extrémní a paralyzující únavu. Pokud vám dělá problémy i otevřít laptop a ve stejném okamžiku, kdy vstanete, byste se nejraději svalili zpátky do postele, měli byste zpozornět a zapátrat po případných dalších příznacích.

2. Mírná bolest. Spíš než po ohromující tíze na prsou a svíravé bolesti hrudníku pátrejte po mírnější bolesti, která se navíc nemusí objevit ani v okolí vaší srdeční pumpy. Bolest nebo tlak se mohou objevit za hrudní kostí, v horní části zad, ramenech, krku, nebo dokonce i čelisti.

3. Intenzivní pocení. Cítíte, že vás najednou zalévá pot bez příčiny? Zbledli jste a máte orosené čelo, ačkoli jste právě nedoběhli maratón? Může se jednat o infarkt.

4. Nevolnost a slabost. Před srdečním záchvatem většina lidí pociťuje nevolnost a nutkání na zvracení. Nepodceňujte to.

5. Dechová nedostatečnost. Téměř šedesát procent lidí pociťuje při infarktu dušnost, nebo není schopno se nadechnout.

6. Nespavost. Téměř polovina lidí má před tím, než udeří infarkt, problémy se spaním.

7. Úzkost. U většiny lidí doprovází srdeční záchvat pocit úzkosti a strachu. Vaše tělo si tím sjednává vaši pozornost. Neignorujte ho.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejnebezpečnější situace pro vaše srdce
5 bleskových testů, které vám zachrání život
Test: Hrozí vám infarkt?
Vypadáte starší, než jste? Možná máte nemocné srdce!
Infarkt vás nejspíš sklátí v zimě