Menu
Úvod  › 

Chřipka u kojenců a batolat: Jak jim ulevit

Nedokáží se vysmrkat a kvůli ucpanému nosu nemohou pořádně dýchat, kromě toho může být oříšek přinutit je ke spolknutí léků. Jak můžete ulevit malým dětem při chřipce a nachlazení?

Chřipka a nachlazení není nic příjemného ani pro dospělé, ale u malých dětí jsou tato onemocnění zkouškou trpělivosti a nervů pro všechny zúčastněné. Navíc u velmi malých dětí máte jen omezené možnosti, jak jim při chřipce a nachlazení ulevit. Co můžete udělat, když váš kojenec nebo batole podlehne chřipkové epidemii?

I když chřipka a nachlazení u dětí obvykle neznamená pro děti nic vážného, dětský imunitní systém není dostatečně vyzrálý, proto se jejími oběťmi stávají snáze než dospělí. Délka onemocnění se samozřejmě různí případ od případu, ale průměrně trvá pět dní. Chřipkové symptomy u dětí jsou velmi podobné těm, kterými ve stejných případech trpí dospělí. To znamená, že je obvykle doprovází kašel, zarudlé oči, ucpaný nos, ztráta chuti k jídlu, podrážděnost a objevit se mohou i nateklé uzliny na krku a v podpaží.

Využijte mořskou vodu

Velmi malé děti ještě nedokáží smrkat a velkým problémem je u nich ucpaný nos, který jim ztěžuje dýchání a znemožňuje jim klidný spánek. Nejlepším a nejšetrnějším způsobem, jak malým dětem od ucpaného nosu ulevit, je sprej s mořskou vodou. Dřív, než se rozhodnete aplikovat dítěti kapky do nosu na jiné než přírodní bázi, ověřte si v lékárně, zda jsou pro takto malé dítě vhodné a použitelné.

Pára

Pára může pomoci uvolnit nos dítěte, nicméně asi jen velmi těžko se vám podaří udržet hlavu malého dítěte pod ručníkem nad hrncem s vařící vodou. Místo toho napusťte co nejvíce horkou vanu a zavřete se s dítětem do koupelny. Zkuste ho zabavit co nejdelší dobu hrou tak, aby co nejdéle dýchalo vlhký horký vzduch plný páry. Bude se mu snáze dýchat a jeho ucpaný nos se uvolní. Vyvarujte se však toho, abyste dítě dávali do horké vany, malé děti jsou velmi citlivé a příliš teplá voda je pro jejich organismus příliš náročná.

Užívání léků

Problémem může být i "donucení" dítěte k požití léků. Zkuste dítěti před lékem dát lžíci cukru, bude ochotnější spolknout i medicínu, která mu nechutná. Děti mladší šesti měsíců by však neměly dostávat léky proti kašli ani komplexní léky na léčbu nachlazení kvůli četným, doposud neprozkoumaným, vedlejším účinkům. O jejich nasazení byste se vždy měli poradit s lékařem nebo lékárníkem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Máte chřipku, nebo nachlazení?
Má vaše dítě střevní chřipku, nebo otravu jídlem?
7 příznaků, že máte zánět dutin
7 největších mýtů o chřipce a nachlazení
Chřipka v těhotenství: Co byste měla vědět