Menu
Úvod  › 

Připravte své děti na školku

Nastupuje vaše dítě letos do školky? Čtěte, co by školkové dítě mělo umět a znát a jak mu usnadnit nástup do mateřské školky.

Vy už navždy budete v roli první a nejoblíbenější učitelky dítěte. Vaše každodenní hry a interakce připravují dítě nejen na navštěvování vzdělávacích institucí, ale především na život. I když se vám zdá, že do začátku školního roku je ještě daleko, nástup do mateřské školky je pro dítě velkým tlakem a stresem. Využijte měsíce, které do září zbývají k tomu, abyste svého potomka co nejlépe připravili na začátek docházky:

- Co nejvíce dítěti čtěte. Čtení je tím nejjednodušším a zároveň nejlepším způsobem, jak můžete své dítě vzdělávat, naučit ho soustředění a zároveň nenásilně rozšiřovat jeho slovní zásobu.

- Co nejvíce se dítěte ptejte a vyžadujte, aby vám neodpovídalo pouze jednoslovně. Ptejte se ho na jeho názor. Učí se tak formulovat své pocity a vyjadřovat se ve větách.

- Co nejvíce komentujte dění kolem sebe. Pojmenovávejte tvary, barvy, předměty, činnosti, ale například i společně počítejte.

- Hrajte s dítětem hry typu: kdo dřív uvidí červené auto, kdo najde žlutou květinu a podobně. Nenásilně se tak učí o světu kolem sebe.

- Dítě nastupující do mateřské školky by mělo umět přizpůsobit se řádu a zapamatovat si úkol složený ze tří částí (například: Jdi do pokoje a přines mi, prosím, misku, která leží na stole). Trénujte to s ním.

- Cvičte dítě, aby bylo schopné strávit krátký čas bez svých rodičů. Svěřte jej čas od času babičkám, či kamarádce.

- Veďte dítě k tomu, aby bylo schopné hrát si s ostatními dětmi a spolupracovat s nimi při hře. Pokud dítě izolujte od společnosti jeho vrstevníků, jeho sociální schopnosti se nebudou moci adekvátně rozvíjet.

- Cvičte dítě, aby bylo schopné obstarat svou osobní hygienu, to znamená, umýt si bez pomoci ruce, osušit si je, vyčistit si zuby (je samozřejmé, že je poté dočistí dospělý), obléknout se, či svléknout.

- Kreslete s ním a nechte ho i vystřihovat (zvládnout by mělo ustříhnout rovnou čáru). Dbejte na to, aby mělo správné držení tužky.

- Nechte ho skákat, běhat a rozvíjet hrubou motoriku. Dítě nastupují do mateřské školky by mělo být schopné skákat snožmo, či po jedné noze.

- Dítě ve školkovém věku by mělo být schopné rozpoznat základní tvary a barvy.

- Zpívejte společně dětské písničky, tříbíte tak smysl pro rytmus i paměť dítěte.

- Nechte dítě, aby vám vyprávělo příběh, nebo popisovalo to, co vidí na obrázku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak vybrat správnou školku
S nástupem dětí do školky nespěchejte
Kdy je dítě zralé na školku?
Jak ulehčit dítěti nástupdo školy/školky