Menu
Úvod  › 

Jak ulehčit dítěti nástupdo školy/školky

A je to tady. Nedávno bylo ještě maličké a dnes už nastupuje do školky, nebo školy. Násletující tipy vašemu dítěti (i vám) přechod ulehčí.

Je zcela normální, že se ve vašem dítěti (a koneckonců i ve vás) míchají protichůdné pocity: radostné očekávání i úzkost. Nástup do školky či školy patří k nejvýznamnějším životním okamžikům a první dny mohou být spojené s radostím stejně jako s traumatem.

Děti se musí vyrovnat s novým řádem, četnými požadavky i očekáváním, poznávají nové lidi, jsou vystaveny obrovské spoustě podnětů. Zkuste dětem (i sobě) první dny ve škole a školce usnadnit pomocí následujících tipů:

Berte to, jak to je

Jistě, nástup do školky a školy je skutečně významnou životní událostí, ale pokud budete neustále přemýšlet o tom, zda jste se rozhodli správně, jestli by vašemu dítěti nebylo lépe doma, budete srovnávat s ostatními školkami (například se trápit tím, že nemůžete dítěti financovat soukromou školku), dítě vaši nervozitu velmi rychle vycítí a přenese ji na sebe. Berte nástup do školy či školky jako danost a podle toho se chovejte. Čím budete jistější, tím jistější bude i vaše dítě.

Propojte domov a školu

Snažte se, aby dítě nemělo ke škole či školce odtažitý vztah a nevnímalo je jen jako nutné zlo. Co nejvíc si o nich s dítětem povídejte, vyptávejte se ho a projevujte zájem. Můžete dítěte vyprávět, jaké to bylo, když jste do školy či školky chodili vy. Snažte se zkrátka, aby mezi vaším domovem a školou vniklo co nejpřirozenější pouto.

Čtěte si společně

Čtěte dítěti knihy, ve kterých vystupují další děti navštěvující školu, aby se s nimi mohlo ztotožnit. Můžete sáhnout například po Dětech z Bullerbynu, Pipi dlouhé punčoše a dalších dětských titulech. Příběhy ostatních školáků ukáží dítěti školu jako přitažlivou instituci.

Nedejte najevo svou úzkost

Pokud se nedokážete ovládnout a první den ve školce či škole se před dítětem rozpláčete, nemůžete se divit, že bude cítit úzkost, stres a bude plakat též. Jestliže však své dojetí a obavy zvládnete, dítě možná ani nenapadne, že by mělo brečet. Vystupujte co nejpozitivněji. Zejména ráno při předávání dítěte vzdělávací instituci.

Nezůstávejte příliš dlouho

Nekonečné loučení je další chybou, kterou rodiče v prvních dnech školního roku často dělají. Pro dítě znamená dlouhé loučení další emoční vypětí a stres. Předejte jej ráno učitelce, obejměte ho, popřejte mu hezký den, ujistěte ho, že si ho odpoledne vyzvednete a opusťte místnost. Bude to tak jednodušší pro vás oba.

Důvěřujte učitelkám

Ačkoli učitelky neprovází právě nejlepší pověst a sami máte nejspíš v živé paměti pedagogická monstra z dob socialismu, rozhodně nelze toto negativní hodnocení vztahovat paušálně na všechny učitelky. Věřte, že vaše dítě bude mít štěstí na kvalitní pedagožku a důvěřujte jí. Svůj názor můžete přehodnotit vždycky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nástup do školy podle zvěrokruhu
Tipy pro první den ve škole
Školní fobie postihuje prvňáky i středoškoláky
Pomočování u předškoláků: Máte se bát?
Kdy je dítě zralé na školku?