Menu
Úvod  › 

Které potraviny zastaví plešatění?

Padání vlasů, jejich řídnutí a následně pleš je postrachem každého muže na světě. Zapomeňte na drahé přípravky, které vám jen vyluxují peněženky. Připravili jsme pro vás seznam potravin, které vám zachrání vlasy.

Kdykoli se pokusíte učesat, máte vzteky chuť rozlámat hřeben na malé kousky. Kolem vás se totiž vrší závěje vlasů, které vám padají a vidina pleši se nebezpečně přibližuje. Možná je vám hlava typu "kulečníková koule" souzena, ale možná můžete ztrátě vlasů účinně zabránit změnou jídelníčku. Tady jsou potraviny, které za přispění odborníků vybral magazín Askmen, a které udrží vaší kštici v dokonalé formě.

Ryby, vejce a fazole

Vlasy jsou primárně tvořeny proteiny a na ně mají mimořádně dobrý vliv právě potraviny bohaté na proteiny. Nicméně pokud jste teď zajásali a začali se těšit, že si budete dopřávat denně pořádně propečený steak, uberte plyn. Steaky mají sice vysoký podíl proteinů ale ještě víc tuku, takže kromě toho, že vzroste vaše hladina cholesterolu, zvýší se také hladina testosteronu, který je bohužel spojen právě s typicky mužským plešatěním. Místo steaků raději sáhněte po rybách a mořských plodech, drůbeži, játrech, nízkotučném sýru, vejcích, mandlích, fazolích a jogurtu. Dobrou volbou je také sojové mléko a tofu, které obsahují vysoký podíl proteinů ale jen minimum tuků.

Rozinky

Důležitou roli při distribuování hemoglobinu tělesným orgánům a tkáním hraje železo. Pokud máte zdravou hladinu hemoglobinu, je správně distribuován i kyslík. To mimo jiné znamená, že pokud je vaše kštice dobře zásobována krví, stimuluje ji k růstu a prospívání. Pokud chcete svůj jídelníček obohatit o železo, rozhodně nemusíte každý den obědvat játra se špenátem. Vynikající zdroj železa objevíte například i v sušeném ovoci (jako jsou například rozinky). Velký obsah železa má i třešňový džus, listová zelenina nebo cereálie. Nezapomínejte, že vstřebávání železa zlepšuje vitamín C, takže by na vašem nákupním seznamu neměly chybět pomeranče, citróny, jahody.

Mořské plody

Mnoho mužů, kteří trpí padáním vlasů, mají nedostatek zinku. Zinek hraje klíčovou roli v mnoha tělesných funkcí od buněčné reprodukce až k hormonální rovnováze; a všechny tyto funkce ovlivňují i růst vlasů. Navíc zinek ovlivňuje žlázy, které se váží k vlasovým folikulům. Pokud je vaše hladina zinku nízká, vlasové folikuly jsou slabé a vlasy se potom lámou, či začnou přímo padat. Abyste těmto problémům předešli, jezte potraviny s vysokým obsahem zinku, jako je červené maso, drůbež, mušle, krevety, ořechy a ústřice. Na druhou stranu příliš velké nárazové množství zinku může také vést ke ztrátě vlasů, takže byste jeho dávky měli svému tělu dodávat průběžně jako součást jídelníčku.

Jídla z fast foodů

Rádi a často jíte jídla typická pro fast food? Potom jste možná odhalili viníka, který je podepsaný pod vaší mizející kšticí. Mastná, kořeněná, nebo příliš sladká jídla vlasům vůbec neprospívají. K jejich zpracování musí totiž tělo vyvinout značné množství energie a jen obtížně se s nimi vyrovnává, nezbývá mu tak síla věnovat se takovým "okrajovým" záležitostem, jako jsou vlasy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články