Menu
Úvod  › 

Potraviny, které vám pomohou při spálení sluncem

Podcenili jste letní slunce a spálili jste se? Možná ani netušíte, jak účinnou první pomoc máte doma v ledničce a ve spíži. Představujeme vám potraviny, které vám pomohou při spálení sluncem.

Brambory

Pokud to s opalováním, nebo pobytem na slunci, přeženete, vyplatí se vám mít po ruce syrové brambory. Škrob obsažený v bramborách má totiž na spálenou kůži uklidňující účinek. Nakrájejte syrové brambory na plátky a přiložte je na nejvíc postižená místa pokožky. Pro intenzivnější účinek studené brambory nastrouhejte a udělejte z nich obklad.

Ovesná kaše

V okamžicích, kdy jste si spálili většinu těla, vyživí vaši pokožku ovesná kaše. Přidejte si do vlažné koupele ovesnou kaši a nechte působit. Další možností je smíchat ovesnou kaši s vodou, nanést na gázu, nebo bavlněnou plenku a udělat z toho obklad, který aplikujete každé dvě až čtyři hodiny.

Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje katechin, který pomáhá chránit proti slunečnímu záření a také tiší bolest po spálení sluncem. Výzkumy ukazují, že stačí pít dva šálky zeleného čaje denně a ochrana vaší pokožky před slunečním zářením se výrazně zvýší. Na spálený obličej aplikujte vatové tampóny namořené do zeleného čaje.

Jahody

Tanin obsažený v jahodách zmírňuje popálení pokožky. Rozmačkejte jahody a aplikujte je na popálená místa. Zůstat tam mohou ale jen několik minut, abyste se vyhnuli svědění, které se může dostavit jako alergická reakce.

Okurky

Výtažek z okurek často obsahují i přípravky po opalování, prodávané v drogériích a lékárnách. Rozmačkejte, nebo nastrouhejte, okurku a aplikujte ji na postiženou kůži. Zchladí popálenou pokožku, zklidní ji, utiší bolest a urychlí hojení.

Bílý vinný ocet

Látky obsažené v bílém vinném octu působí protizánětlivě. Obklad z rozředěného bílého vinného octa však používejte pouze v případě, že je kůže zarudlá, ale nevytvořily se puchýře.

Rajská jablka

Pokud máte k dispozici rajská jablka ze zahrady nebo od farmáře, máte k dispozici vynikající prostředek proti poškození pokožky slunečním zářením. Lykopen, který je v rajčatech obsažen, totiž zvyšuje odolnost pokožky. Snažte se proto zařadit rajčata do svého jídelníčku v co největší míře.

Aloe

Aloe je vynikajícím prostředkem na utišení bolesti spálených míst. Rozmačkejte listy a přiložte je na postižená místa. Je však dobré vyzkoušet si nejprve na malém kousku kůže, jestli nejste na aloi alergičtí. Případná reakce by se objevila během několika minut.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Varovné signály: Podle čeho poznáte rakovinu kůže
Spáleniny od slunce: První pomoc
Nebezpečné horko: Co všechno vám hrozí
10 důvodů, proč je léto lepší než zima
Jak spát lépe v letním vedru
10 věcí, které nevíte o rakovině kůže