Menu
Úvod  › 

7 potravin proti chřipce a nachlazení

I když venku řádí chřipková epidemie, můžete být těmi, kteří uniknou. Silným spojencem v boji proti chřipce jsou chytré potraviny. Vyzbrojte se.

Proti chřipce a nachlazení se nemusíte chránit jen očkováním, léky a preventivními opatřeními typu vyhýbání se společným prostorům, kde je hodně lidí. V boji proti chřipce a nachlazení vám mohou významně pomoci i některé potraviny. Nechte se inspirovat a přežijte letošní chřipkovou epidemii bez újmy.

Kuřecí polévka

Přezdívá se jí přírodní penicilin a její léčebná síla je vyhlášená. Horká kuřecí polévka vám pomůže udržet průchodné dýchací cesty a vývar vám navíc dodá potřebnou energii. Řeč je přirozeně o silné domácí polévce se spoustou zeleniny. Nebojte se přidat do ní množství cibule i česneku, které znásobí její léčebnou sílu.

Kořeněné jídlo

Někteří lidé nedají dopustit na pikantní jídla, která pomáhají při zahlenění a ucpaném nosu. Vyzkoušená jsou jídla se spoustou česneku, křenu a chilli. Pikantní potraviny používají například indiáni, když potřebují tělo povzbudit a dodat mu energii navíc.

Česnek

Nenápadné paličky v sobě skrývají zázrak jménem Alicin, který má nepřekonatelné antibakteriální a antimykotické účinky. Česnek navíc obsahuje velké množství antioxidantů, které bojují s volnými radikály. V době chřipkových epidemií by stroužky česneku rozhodně neměly ve vašem jídelníčku chybět.

Tekutiny

Základem zdravého a odolného organismu je dostatečná hydratace. Kávu a slazené sycené nápoje raději nahraďte čistou vodou nebo čerstvými ovocnými šťávami. Pokud preferujete horké nápoje, proti chřipce a nachlazení vám pomůže například heřmánkový čaj nebo horká voda s vymačkaným citrónem.

Citrusové plody

Zařaďte do svého jídelníčku více citrusových plodů a zvyšte tak svůj příjem vitamínu C. K snídani si dejte pomerančový džus, posvačte půlku grepu a na obědový salát si vymačkejte lunetku. Zvýšený příjem vitamínu C je důležitý zejména pokud kouříte. Váš organismus je pak ještě více oslabený a riziko chřipky nebo nachlazení se rapidně zvyšuje.

Zdravý mix

Pokud citrusové plody nepatří mezi vaše srdeční záležitosti, načerpejte vitamín C z jiné zeleniny a ovoce. Jeho vynikajícím zdrojem jsou například rajčata, zelené papriky, jahody nebo anebo ananas.

Zázvor

Mnoho lidí nedá dopustit na čerstvý zázvor, který pomáhá bojovat proti kašli a horečce, které často nachlazení a chřipku doprovázejí. Zkuste čerstvý zázvorový čaj, který snadno získáte zalitím dvou čajových lžiček nastrouhaného nebo pokrájeného zázvoru horkou vodou. Nechce louhovat pět až deset minut a vypijte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články