Menu
Úvod  › 

6 otázek, které si musíte položit, než se znovu oženíte

Přemýšlíte, že byste jí požádali o ruku a znovu se oženili? Než se vrhnete do další svatby, měli byste si odpovědět na několik základních otázek. Tady jsou.

Je jasné, že pokud jde o lásku, má člověk tendenci poslouchat spíš srdce než mozek. Jenže ještě předtím, než se rozhodnete požádat svou vyvolenou o ruku a podruhé (nebo poněkolikáté) se oženit, měli byste zvážit všechny okolnosti. Následujících šest otázek by před vaší další svatbou rozhodně mělo zaznít:

1. "Proč se chci vůbec ženit."

Ať vám to zní sebevíc kýčovitě, jediná správná odpověď na tuto otázku zní: "Protože ji skutečně miluji a chci s ní strávit zbytek života." Jakmile odpovíte cokoli jiného, je něco v nepořádku. Spousta lidí se rozhodne znovu oženit/vdát kvůli tomu, že už jsou unavení ze single života, chtějí mít děti, nebo se prostě oženili všichni jejich kamarádi. Tyto a podobné důvody pro další svatbu vám však štěstí rozhodně nepřinesou.

2. "Dal jsem sám sobě dost času?"

Rozhodně není dobrý nápad vrhnout se po hlavě do dalšího manželství, pokud vás ještě nepřebolelo zklamání z toho předchozího. I když se vám může zdát, že žena, kterou jste potkali, je prostě úžasná a už po měsíci si jste jistí, že byste s ní bez problémů dokázali žít, psychologové podobný postup rozhodně nedoporučují. Podle odborníků byste měli kandidátku na nevěstu znát alespoň rok, abyste byli schopni realisticky zhodnotit, zda se k vám z dlouhodobého hlediska hodí. Stejně tak by mezi koncem vašeho manželství (nikoli papírovým rozvodem, ale obdobím, kdy jste se přestali považovat za partnery) a novým sňatkem mělo uplynout taktéž minimálně dvanáct měsíců.

3. "Dokážeme společně překonat krize?"

Samozřejmě, že na začátku vašeho vztahu jste zamilovaní a jeden druhému připadáte absolutně dokonalí a bez jediné chybičky. Postupem času ale růžové brýle přestanou fungovat a sladění vašich zájmů a potřeb se najednou stane mnohem těžší. Zvládnete to, nebo vás krize zlomí? Zkuste si zanalyzovat dosavadní čas, který jste spolu zatím strávili. Zejména se pak zaměřte na krize a problémy. Jak jste se s nimi dokázali srovnat? Spolupracovali jste, nebo vás každá nesnáz na dlouhou dobu vykolejila? Schopnost řešit společně problémy je pro manželství naprosto klíčová.

4. "Jaký máte vzat s jejím bývalým a jejími dětmi?"

Sice se vám zdát, že s jejím ex nijak zvlášť vycházet nemusíte, ale uvědomte si, že novým sňatkem spojíte dvě rodiny. Jestliže se s jejím bývalým manželem nesnášíte a nijak zvlášť nevycházíte ani s jejími dětmi, celkem logicky proti vám uzavřou koalici a vy se můžete těšit na velmi nepříjemné problémy. Pokud si neberete ženu bez závazků, musíte do své ženící kalkulace nutně započítat i její nejbližší.

5. "Jsou naše finance kompatibilní?"

I když to zní poněkud přízemně, finanční otázky jsou v manželství velmi důležité a pokud je nebudete mít vyřešeny, na ženění byste měli raději zapomenout. Má někdo z vás dluhy? A je ten druhý ochoten podílet se na jejich placení? Jaké jsou vaše příjmy? Dokážete z nich uživit případné děti? Co s vaším rozpočtem provedou finanční závazky někoho jiného? To všechno jsou otázky, na které musíte znát odpověď dřív, než osudné "ano" vyřknete.

6. "Jsem připravený se znovu oženit?"

Psychologové upozorňují na to, že lidé se často vrhají do nového sňatku ještě předtím, než mají vyřešený vztah ke svým bývalým partnerům, nebo se dokázali vyrovnat s emocemi z rozvodu. Než se rozhodnete pokleknout a požádat svou vyvolenou o ruku, udělejte si introspekci a uspořádejte si své vlastní emoce. Možná zjistíte, že na nový sňatek zatím nejste připraveni, protože v sobě máte spoustu nedořešených záležitostí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak přežít vlastní svatbu?
Náklady na svatbu: Kdo co platí?
Jak ji požádat o ruku: Užitečné tipy
5 tipů na zimní svatební cestu