Menu
Úvod  › 

Postava po porodu: Připravte se na horor

Nečekejte, že se po porodu vrátíte za pár měsíců ke své původní váze a postavě. Nový výzkum ukazuje, že k tomu nejspíš nedojde několik následujících let.

Bojíte se, že se vám po porodu změní postava? Nejrůznější magazíny vás dennodenně přesvědčují, že těhotenství a porod je krátkodobou epizodou, která se na vaší postavě nijak zvlášť nepodepíše. Jejich stránky jsou plné barevných fotografií celebrit, které už tři měsíce po porodu nosily znovu velikost oblečení 36. Čtete rozhovory, v nichž se štíhlé modelky a herečky dušují, že je ani nenapadlo držet po porodu jakoukoli dietu, protože je dítě natolik zaměstnalo, že z nich kila odkapávala víceméně sama bez jakéhokoli přičinění. Jenže jak je to ve skutečnosti? Skutečně vám po porodu zůstane vaše původní postava, nebo na zázračném poporodním tělu celebrit mají největší zásluhy retuše šikovných grafiků?

Web Baby Center udělal velký průzkum mezi sedmi tisíci svými čtenářkami. Zúčastnily se ho matky několikadenních až čtyřletých dětí a ukázalo se, že váhový přírůstek a změny postavy po porodu představují pro většinu z nich velmi významnou frustraci. "U naprosté většiny žen dojde po porodu k váhovému přírůstku," říká Madelyn Ferstrom z University of Pittsburgh Medical Center. "Uvědomte si, že celebrity, které se v průběhu několika měsíců dostaly zpátky na svou původní váhu s vrátily se ke své předchozí postavě, kolem sebe mají tým lidí, který se jim stará o dítě, a ony se mohou věnovat každodennímu cvičení. Mohou se soustředit na svůj jídelníček, mají trenéry, výživové poradce a hlavně mnohem větší oporu a zázemí v péči o dítě, kterou ostatní matky musí zvládat samy."

Výzkum ukázal, že většina novopečených matek má pocit, že dokáže zhubnout rychleji a snáze, než tomu nakonec ve skutečnosti je. Celá řada dotázaných žen uvedla, že pod dojmem médií získala pocit, že návrat k jejich původní postavě bude otázkou několika dní a dokonce si sebou do porodnice vezly oblečení, které nosily před těhotenstvím. Po porodu byly potom zklamané a překvapené, že se musely ještě nějakou dobu oblékat do svého těhotenského oblečení.

Jednašedesát procent žen uvedlo, že počítaly s tím, že po porodu svého prvního dítěte se vrátí ke své původní postavě. Jenže ve skutečnosti víc než šedesát procent matek dvouletých dětí má stále několik kilogramů navíc. Pouze pětina matek se během prvního půl roku po porodu vrátí ke své původní váze.

Podle lékařů je potřeba počítat s tím, že k návratu k původní hmotnosti je potřeba minimálně rok. Zaneprázdnění a únava po porodu totiž téměř vylučuje pravidelné cvičení a sportování, které je pro rychlý váhový úbytek nezbytné. Sedmatřicet procent matek dvouletých dětí má navíc stále pět kilogramů.

Ale i když se vám podaří dosáhnout své původní hmotnosti, nebo budete dokonce vážit méně, vaše postava se kompletně změní a je pravděpodobné, že si budete muset koupit větší velikost oblečení. Téměř polovina matek si stěžuje na změnu velikosti a tvaru prsů, téměř čtyřicet procent potom uvádí, že jim po porodu zůstaly širší boky. A celých devadesát procent žen uvádí, že ani po dvou letech od porodu nemají stejné břicho jako před těhotenstvím. Stížnosti se týkají povolených svalů, většího množství tuku a celkově "vypouklejšího" vzhledu břicha.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Proč porod tolik bolí?
Proč musíte cvičit svaly pánevního dna
Test: Kolik toho víte o porodu?
5 věcí, které novopočeným matkám nikdo neřekne