Menu
Úvod  › 

Pohroma ve školkách: Vši odolávají všem přípravkům

Se začátkem nového školního roku začne nanovo boj s epidemií vší v dětských kolektivech. Odborníci však varují, že vši se staly rezistentními a často odolávají většině běžně dostupných prostředků.

Je to skutečná pohroma. Odborníci upozorňují na to, vši se staly imunní vůči většině dostupných prostředků a rodiče tak podstupují náročný a nekonečný boj s hnidami ve vlasech svých dětí. S tímto problémem se, kromě Evropy, potýkají i ve Spojených státech, kde vědci zjistili, že 104 ze 109 známých populací vší vykazuje vysoký stupeň genetické mutace, kvůli které jsou rezistentní na většinu dostupných prostředků - pyrethroidů.

Pyrethroidy patří mezi insekticidy, které jsou často používané v interiérech k hubení hmyzu. Obsahují permethrin, látku, která se osvědčila právě při hubení vší. O rozvíjející se rezistenci vší vůči této látce začali odborníci informovat už na konci devadesátých let. Od té doby se situace ale stále zhoršuje a vši jsou stále odolnější.

Jde o důsledek právě nadměrného používání insekticidů a proto se dá předpokládat, že tento trend rezistentních vší bude i nadále pokračovat. I když jsou vši na řadu běžně dostupných šampónů a krémů odolné, neznamená to, že tyto přípravky nefungují. Nicméně při jejich používání je potřeba mnohem větší trpělivosti, protože aplikaci je nutné opakovat několikrát po sobě a měnit různé přípravky.

Před aplikací přípravků proti vším nepoužívejte šampón ani kondicionér A po jednom či dvou dnech opakujte aplikaci znovu. Jeden přípravek byste však neměli používat víc než třikrát po sobě a rozhodně důsledně dodržujte předepsané dávkování. Tím, že použijete větší množství přípravku, vši nezlikvidujete, pouze riskujete kožní problémy.

Rozhodně nezapojujte do likvidace vší vlastní invenci a nepokoušejte se je zahubit přípravky, které k tomu nejsou určené (jako například šampóny pro psy atd.). Uvědomte si, že dospělí jedinci vší se pohybují velmi rychle a jsou světloplaché, takže při kontrolování hlavy dítěte by měli asistovat minimálně dva lidé. Není zapotřebí dezinfikovat všechno oblečení, protože vši potřebují k životu lidskou krev a ve skříni mezi oblečením nepřežijí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak ulehčit dítěti nástupdo školy/školky
7 tipů od učitelek z mateřské školy
Jak ušetřit na začátku školního roku?
Test: Zvládli byste 2. stupeň základní školy?
15 tipů pro rodiče na první školní dny
10 věcí, kterých se rodiče prvňáčků nejvíc bojí