Menu
Úvod  › 

7 tipů od učitelek z mateřské školy

Pracují s dětmi roky a za tu dobu už dávno ví, co dětem jde, v čem by potřebovaly přidat a co jim nejvíc schází. Inspirujte se tipy, které by rodičům nejraději předaly učitelky přeškoláčků.

1. Hodně jim čtěte.

Čím víc svým dětem budete číst, tím lépe. Nejde jen o rozšiřování slovní zásoby, která je podle odborníků velkou slabinou dětí jednadvacátého století, ale i o magickou řeč a morální ponaučení, které v sobě dětské příběhy a pohádky obsahují. Tím, že dětem často čtete je učíte poznávat okolní svět a jeho zákonitosti. Učíte je navíc mnohem efektivnější formou, než když je budete pouze poučovat.

2. Buďte muzikální.

Vymlouváte se na to, že nemůžete před svým dítětem zpívat, protože nemáte hudevní sluch? Učitelky předškoláčků by vám rychle vysvětlily, že je to naprosto nepodstatná okolnost a že pro děti je muzikální prostředí mimořádně podnětné a důležité. Je celkem jedno, jestli dokonale intonujete, důležité je, že se děti společným zpíváním učí rytmu, rozvíjí si paměť, rozšiřují slovní zásobu, ale i zlepšují sociální schopnosti.

3. Podporujte zodpovědnost.

Jednou z častých stížností učitelek v mateřských školách je absence zodpovědnosti, v níž jsou dnešní děti vychovány. Nemají úctu k hračkám, neumí si po sobě uklidit, nenapadne je odnést po svačině talíř ze stolu... Jsou zkrátka zvyklé, že všechno za ně řeší a udělají rodiče. Buďte ujištěni, že vašim dětem neupadnou ruce, pokud je budete od časného věku vést k tomu, aby si po sobě uklízely a vůbec byly zodpovědné samy za sebe.

4. Poslouchejte.

Pro vaše dítě je každý den novým dobrodružstvím, o které se s vámi touží podělit. Uvědomte si, že těch několik hodin, co bylo ve školce, a které jste strávili odděleně, jsou pro něj dlouhou dobu a překypuje touhou, aby vám mohlo vylíčit, co všechno dělalo a co nového se naučilo. To nejmenší, co můžete pro své dítě každý den udělat, je být trpělivým a pozorným posluchačem, který chválí, povzbuzuje, diví se a ptá.

5. Naučte ho oblékat se.

Může vám to připadat jako nepodstatný detail, ale uvědomte si, že když má učitelka v třídě pětadvacet předškoláčků, na každou procházku musí obout padesát bot, zapnout pětadvacet zipů a pětadvacet knoflíků na kalhotách.... Předškolní dítě by mělo být schopné obléci si alespoň základní oblečení, obout si boty, ale také vyčistit si samo zuby, nebo umýt si ruce.

6. Mluvte, mluvte, mluvte.

A jsme opět u toho vyjadřování. Sledování televize, či počítačové hry vašemu dítěti slovní zásobu nijak nevylepší a už vůbec ho nenaučí mluvit. Naopak jeho vyjadřovací schopnosti utlumí. Povídejte si s vaším předškoláčkem co nejvíc, aby se naučil nejen poslouchat, ale i vyjádřit to, co potřebuje. A nečekejte, že to za vás v něch několika hodinách denně zvládne školka.

7. Dopřejte si společný čas.

Podle zkušeností oslovených učitelek je pravděpodobně největším problémem současných rodičů a dětí zoufalý nedostatek času - a tudíž i zoufalý nedostatek času stráveného společně. Děti trpí tím, že nemají dostatek příležitostí pořádně si se svými rodiči popovídat, nemají trpělivého dospělého posluchače a celkově tráví se svými rodiči málo času, kdy by se věnovali pouze jeden druhému.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak vybrat správnou školku
Test: Je vaše dítě zralé na školku?
Kdy je dítě zralé na školku?
Mateřský slovník: 15 nejpoužívanějších výrazů
Připravte své děti na školku