Menu
Úvod  › 

15 tipů pro rodiče na první školní dny

První školní den se blíží, nervozita rodičů patřičně stoupá. Pokud patříte i vy mezi rodiče nastávajících prvňáčků, máme pro vás tipy, jak začátek školního roku přežít a zpříjemnit ho sobě i dětem.

1. Je úplně normální, že je vaše dítě nervózní, plné obav, ale na druhou stranu se možná stydí dát vám to najevo, protože už je na to přece příliš "velké." Nenuťte ho o tom mluvit, ale ukažte mu, že jste tady pro něj. Třeba pevným objetím.

2. Nedávejte dítěti do školy lahvičku, nebo svačinový box, na které není zvyklé a nedokáže si je samo otevřít. Stačí stres, který dítě zažívá samo o sobě kvůli prvním školním dnům. Nezvyšujte ho tím, že bude muset prosit učitelku o otevření svačiny či pití.

3. První školní dny nechte dítě, aby si samo vybralo, co chce mít ke svačině. Pokud s sebou bude mít jídlo, které mu chutná, bude mu si nové prostředí připadat méně stresující.

4. Základem toho, aby se vašemu prvňáčkovi ve škole líbilo, je korektní vztah s učitelkou. Snažte se od začátku navázat dobrý vztah, prohoďte s ní pár vět, zkrátka ukažte, že vám na vzájemné spolupráci záleží.

5. Pokud má vaše dítě jakékoli zdravotní omezení či komplikace, nezapomeňte je nahlásit hned na začátku roku.

6. Seznamte se i s několika dalšími rodiči spolužáků vašeho prvňáčka. Nemusíte hned pořádat rodičovské mejdany, ale kontakt na ně se vám bude hodit v případě jakýchkoli komplikací či nepředvídatelných situací.

7. Pomozte dítěte zorientovat se ve školní šatně. Chaos na začátku školního roku, kdy v šatně pobíhají desítky dětí, je pro většinu novopečených školáčků velmi stresující.

8. Ujistěte se, že dítě ví, kde najde styčné body ve školní budově, jako jsou záchody, šatny, jídelna a jeho třída. Učitelka je samozřejmě po škole provede, nicméně na nového školáčka je podnětů příliš a snadno může ztratit orientaci.

9. Do aktovky vložte svému prvňáčkovi lístek s vaší adresou a telefonem.

10. Všechny jeho věci podepište alespoň iniciálami. Až bude hledat své bačkory mezi deseti páry úplně stejných, bude se mu to hodit.

11. Před nástupem do školy naučte dítě, aby umělo napsat své křestní jméno. Bude se mu to hodit při podepisování výkresů a případně dalších pomůcek.

12. Popovídejte si doma o tom, co ho ve škole čeká. Například jak fungují přestávky, co se bude učit a podobně. Snížíte tak jeho úzkost a nejistotu.

13. Každý den s dítětem kontrolujte školní tašku, vyhoďte zbytky svačiny, papírky a podobně. Učte ho, aby si své školní pomůcky udržovalo v čistotě a pořádku.

14. Pokud možno nedávejte na začátku školního roku dítěti boty s tkaničkami. Jejich zavazování by ho zbytečně zdržovalo.

15. Počítejte s tím, že první týdny po začátku školního roku bude dítě více unavené z nezvyklé zátěže. Zvolte pro něj proto odpočinkový program.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak ulehčit dítěti nástupdo školy/školky
Připravte své děti na školku
Jak ušetřit na začátku školního roku?
Jak připravit dítě na první třídu?
Test: Zvládli byste 2. stupeň základní školy?