Menu
Úvod  › 

Podpořte svou plodnost

Párů, které mají problémy s početím stále přibývá. Snažíte se o dítě? Potom se inspirujte tipy na podporu plodnosti, abyste se nezařadili mezi ně.

Podle celosvětových statistik má problémy s početím jeden pár ze sedmi a počet párů, které potřebují v této oblasti lékařskou pomoc stále stoupá. Ještě než zapojíte svého lékaře, zkuste svou plodnost podpořit jednodušším způsobem.

1. Nechte se vyšetřit

V první řadě byste si měla být jistá, že netrpíte řádnou pohlavní chorobou. Stejně tak je nutné absolvovat vyšetření, které vyloučí případný vaginální zánět, kterým každoročně onemocní miliony žen. Neléčené pohlavní nemoci nebo záněty jsou přitom jednou z hlavních příčin neplodnosti.

2. Hlídejte si váhu

Ženy se zdravou váhou otěhotní přirozenou cestou mnohem snáze než ty, které se potýkají s podváhou nebo nadváhou. Odborníci si zatím nejsou zcela jisti, co je příčinou této skutečnosti, ale předpokládá se, že roli zde hraje hormonální rovnováha, inzulínová resistence a kontrola glukózy. To samé platí i pro vašeho partnera.

3. Zapomeňte na diety

Pokud se snažíte otěhotnět, zapomeňte na diety. Přísné hladovky, přejídání se a opětovné hladovění, vede k jojo efektu, který ovlivňuje ovulaci a tím i vaši plodnost.

4. Buďte bio

Živočišné produkty mohou obsahovat růstové hormony, které ovlivňují fungování vašeho těla i pohlavních orgánů.

5. Revidujte léky

Pokud užíváte nějaké léky na předpis, konzultujte se svým lékařem, zda je bezpečné pokračovat v jejich užívání. Je například známo, že určité druhy léků proti bolesti mohou tlumit enzymy a tak negativně ovlivňovat vaši plodnost.

6. Sluňte se

Vitamín D může povzbudit vaši plodnost. Vědci zjistili, že polovina žen, které navštěvují kliniky specializující se na umělé oplodnění, měla nedostatek vitamínu D. Právě tento vitamín, jehož produkci podporuje slunění a najdete jej také v mléčných produktech, je pro vaši plodnost zcela zásadní.

7. Vybírejte sporty

Pokud váš partner vášnivě holduje cyklistice nebo spinningu, přesvědčte ho, aby místo toho začal například běhat. Studie ukazují, že muži, kteří ujedou na kole víc než sto kilometrů riskují poškození své plodnosti. Opakované nárazy do sedla bicyklu totiž zásadně poškozují arterie a nervy.

8. Omezte kofein

Náruživá konzumace kofeinu negativně ovlivňuje růst a vývoj dítěte tím, že omezuje přísun krve. Navíc je kofein považován za původce problémů s plodností.

9. Cvičte přiměřeně

Nadměrné cvičení může vést k nepravidelnému cyklu a hormonálním problémům. Pohyb vaší plodnosti pomůže, ale s jeho množstvím to nepřehánějte.

10. Vytvořte přátelské prostředí

Parfémované tampóny, vaginální spreje, sprchové gely, lubrikanty a dokonce i sliny mění vaše vaginální prostředí a mohou vytvářet prostředí nepřátelské ke spermiím vašeho partnera.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejlepší sexuální polohy pro otěhotnění
Tipy pro rychlejší otěhotnění
7 rad, jak rychleji otěhotnět
Chcete dítě? Milujte se každý den!