Menu
Úvod  › 

Zdravotní problémy, které u dětí nesmíte ignorovat

Brečí, jakoby ho na nože brali, a vy nevíte, co mu je, jestli náhodou není nemocné. Máte s ním jet k doktoru, nebo nejde o nic vážného? Tady jsou záchytné body, které by vám měly pomoci zorientovat se ve zdravotním stavu vašeho dítěte.

U novorozence je velmi snadné propadnou panice. Nevíte, co mu schází, dítě vám nedokáže říct, co a kde ho bolí, a orientace v tom, kdy je nutné už jet k lékaři a kdy nejde o nic vážného, je obtížná. Ošidné jsou z tohoto hlediska zejména první měsíce života dítěte, kdy si jako rodiče zvykáte na novou situaci a jste ze všeho vyplašení. Tady je šest varovných symptomů, které u dítěte nikdy nesmíte ignorovat:

Horečka

Pokud tělesná teplota dítěte stoupne nad 37,5 stupňů Celsia, mluvíme už o horečce, která je signálem, že tělo bojuje s infekcí. Pokud by horečka pokračovala, dítě může dostat dokonce i křeče, je proto extrémně důležité držet vysokou teplotu pod kontrolou. Stejně tak je, podle lékařů, mimořádně důležité kontrolovat chování dítěte, pokud se vám jeví apatické, netečné a mdlé, je nutné okamžitě vyhledat pomoc.

Lékaře okamžitě zavolejte v následujících případech:

- Dítě mladší tří měsíců má teplotu vyšší než 37,5 stupňů a vypadá zchváceně.

- Dítě někdy v minulosti trpělo křečemi z horečky.

- Dítě je apatické, nereaguje na podněty, nebo má potíže s dechem.

- Horečka trvá víc než tři dny.

Vyrážka

Ačkoli většina dětských vyrážek je neškodná a bezbolestná, vždy je nutné věnovat jim patřičnou pozornost, protože ve výjimečných případech mohou být symptomem závažného onemocnění. Tmavě červené nebo hnědé pupínky nebo rozsáhlé namodralé či tmavě rudé oblasti připomínající svým vzhledem modřiny mohou být například příznakem závažné bakteriální meningitidy. U některý dětí se vyrážka může rozvinout ještě předtím, než se objeví další symptomy meningitidy.

Křeče z horečky

Pokud jsou končetiny vašeho dítěte strnulé nebo naopak naprosto ochablé a jeho tělem probíhají nekontrolovatelné záškuby, může se jednat o křeče z horečky. Křeče mohou doprovázet oči obrácené v sloup a ztráta vědomí.

Křeče z horečky jsou nejčastější ve věku mezi pěti měsíci a pěti lety věku a jsou obvykle způsobeny velmi rychlým nárůstem tělesné teploty. Většina křečí z horečky trvá jen přibližně dvacet sekund a zřídkakdy poškodí zdraví dítěte. Nicméně může jít o symptom jiného problému, jako je například meningitida, zranění hlavy nebo epilepsie.

Lékařskou pomoc je nutné okamžitě zavolat, pokud:

- Jde o první případ křečí u dítěte.

- Křeče trvají více než čtyři minuty.

- Dítě nedávno prodělalo zranění hlavy.

- Poté, co křeč odezní, dítě má potíže s dýcháním.

- U dítěte se objevují další podezřelé příznaky, které by se mohly vztahovat k jinému onemocnění.

Netečnost

Pokud se vám dítě zdá netečné a apatické, zejména v čase, kdy je normálně v bdělém stavua zcela čilé, může se jednat o signál toho, že dítě bojuje s infekcí. Netečnost a otupělost byste nikdy neměli brát na lehkou váhu, protože se může jednat například o jeden se symptomů meningitidy. Stejně tak se apatie může dostavit po vážném úderu do hlavy, nebo pokud je dítě dehydrované.

Lékař musí dítě vidět, pokud:

- Ztratí vědomí.

- Dítě nereaguje ne podněty, nebo není schopné pít.

- Objevují se u něj i symptomy jiných onemocnění.

Obtíže s dýcháním

Pokud dít začne dýchat rychle, trhavě, nebo lapá do dechu, je možné, že trpí onemocněním dýchacích cest, jako je například záškrt, zápal plic nebo bronchitida (všechny tyto choroby se mohou rozvinout po nachlazení). obtíže při dýchání mohou být také symptomem toho, že se dítě dusí.

Při závažných problémech s dýcháním může dítě dokonce ztratit vědomí. Nedostatečný přísun kyslíku může být příčinou poškození mozku a srdečního selhání.

Rychlou lékařskou pomoc je potřeba okamžitě zavolat, pokud:

- Dítě začne modrat.

- Dítě ztratí vědomí.

Průjem

Pokud má dítě průjem, hlavním problémem je riziko odvodnění. K průjmu se také velmi často přidává horečka, zvracení a odmítání jídla v důsledku bolestí bříška. Nejčastější příčinou je gastroenteritida (bakteriální infekce trávicího traktu). Průjem je nebezpečný zejména u dětí, u kterých hrozí dehydratace. Dehydrované dítě může být netečné a ztratit vědomí.

Lékaře je potřeba přivolat, pokud:

- Dítě mladší jednoho roku trpí průjmem více než čtyřiadvacet hodin.

- Dítě vykazuje symptomy dehydratace: nepravidelné močení, tmavá barva moči, suché rty a kůže, propadlé oči.

- Ve stolici se objevuje krev.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Děti a zdraví