Menu
Úvod  › 

Nemocné dítě: Kdy ho vyslat do školy?

Kašle, má rýmu, nebo si stěžuje na bolesti břicha. Kdy můžete dítě bez obav vyslat do školy/školky, a kdy je lepší nechat si ho doma?

Tuhle situaci řeší čas od času každý rodič. Dítě není úplně fit, ale na druhou stranu nejsou jeho zdravotní potíže takové, aby bylo jasné, že má zůstat doma v posteli. Kdy tedy může nemocné dítě do školky/školy a kdy to raději neriskovat?

Horečka

Může jít do školy: Pokud má pouze zvýšenou teplotu, to znamená méně než 37,5 stupňů, může jít jen například o důsledek únavy z velkého fyzického vypětí. Pokud nejsou se zvýšenou teplotou spojeny žádné další zdravotní problémy, obvykle se stav upraví při dostatečném pitném režimu.

Nechte ho doma: Doma by mělo zůstat dítě, které má teplotu vyšší než 37,5 stupňů, nebo které si stěžuje i na další zdravotní problémy, než je bolest hlavy. Než pošlete dítě do školy/školky, mělo by být bez horečky čtyřiadvacet hodin, abyste si byli jisti, že není nakažlivé.

Zvracení

Může jít do školy: Pokud se zvracení objevilo jen jednou za čtyřiadvacet hodin. Potom je velmi pravděpodobné, že není nakažlivé, ani nehrozí riziko dehydratace. Ojedinělé zvracení může být následkem podrážděného žaludku. Některé děti také dráždí ke zvracení hlen v dýchacích cestách (například při rýmě, nebo kašli).

Nechte ho doma: Pokud dítě zvracelo za posledních čtyřiadvacet hodin dvakrát a víckrát, nechte si ho doma. Sledujte i možné příznaky dehydratace, jako je méně časté močení, či tmavé zabarvení moči.

Průjem

Může jít do školy: Nárazově řidší stolice je zcela normální a v naprosté většině případů se jedná o důsledek určité potraviny v jídelníčku, jako je například některé ovoce, nebo džusy.

Nechte ho doma: Dítě, které bylo na velké straně víckrát než třikrát za den, případně je stolice vodová s příměsí hlenu, je nutné, aby dítě zůstalo doma a vyšetřil je lékař. Kromě toho, že je infekční, hrozí také riziko dehydratace.

Bolavý krk

Může jít do školy: Bolavý krk spojený s ucpaným nosem je obvykle pouze podrážděný v důsledku nedostatečného zvlhčení sliznice.

Nechte ho doma: Pokud je bolavý krk spojen s oteklými uzlinami, horečkou, bolestí hlavy, nebo bolestí žaludku, vezměte dítě k lékaři.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nemocné dítě: Kdy musíte volat lékaře?
Nemocné dítě: Jak ho zabavit
Nemocné dítě: Nejčastější otázky rodičů
Růst zubů versus nemoc: Poznáte rozdíl?