Menu
Úvod  › 

Nárazoví pijáci jsou za volantem nejhorší

I když se lidé obecně domnívají, že většinu nehod způsobených řidiči pod vlivem alkoholu mají na svědomí alkoholici, ve skutečnosti osmdesát procent z nich zaviní jen příležitostní konzumenti alkoholu.

Studie, kterou cituje magazín ScienceDaily, byla provedená mezi vysokoškolskými studenty zjistila, že nárazoví konzumenti alkoholu jsou i pod vlivem přesvědčeni, že jejich řidičské schopnosti se nijak nezměnily a jsou stále vynikající.

"Nárazoví pijáci jsou lidé, kteří když začnou pít, většinou se zcela opijí," vysvětluje Cecile A. Marczinski, profesorka na katedře psychologie v Kentucky University a autorka studie. "Nárazovými pijáky jsou často mladí lidé, jako jsou například vysokoškolští studenti, kteří pijí sice nezodpovědně, ale většinou nejsou na alkoholu závislí."

Právě vysokoškolští studenti jsou nejčastěji nárazovými pijáky alkoholu. "Nárazové intenzivní pití alkoholu je velmi rozšířené například na kolejích, a více než polovina studentů uvádí, že má s nárazovým opíjením se zkušenosti," dodává autorka studie. "Velmi často také pod vlivem alkoholu usedají za volant."

Respontenty s této studii bylo dvacet mužů a dvacet žen, kteří čas od času konzumují alkohol a opijí se, ve věku mezi jednadvaceti a devětadvaceti lety. Všichni účastníci absolvovali dvě schůzky, z nichž na jedné dostali mírné množství alkoholu (0,65 g/kg) a na druhé dostali jen placebo. Po každém setkání výzkumníci měřili výkon studentů v simulovaném řidičském úkolu. Soustředili se především na rychlost reakcí, úroveň stimulace a obecně řidičské schopnosti.

"Poté, co zkonzumovali dávku alkoholu, projevilo se u všech respondentů výrazné zhoršení řidičských schopností," říká Marczinski. "Všichni respondenti byli potom požádáni, aby zhodnotili své řidičské schopnosti. Ukázalo se, že ti, kteří se v civilním životě často nárazově opíjeli, měli ve své řidičské umění mnohem větší důvěru než ostatní."

Autoři předpokládají, že nárazoví pijáci, kteří se často opíjejí, mají nedostatek náhledu na sebe sama, který by jim umožnil odhadnout skutečné řidičské schopnosti.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 nejpopulárnějších opileckých mýtů
Co s vaším tělem provede alkohol