Menu
Úvod  › 

Jak vybrat správný parfém?

Správně vybraný parfém se může stát vaším jedinečným poznávacím znamením. Při jeho výběru ale musíte respektovat několik důležitých pravidel. Znáte je?

V první řadě si při výběru parfému musíte ujasnit, co vlastně hledáte. Pokud chcete, aby vás vůně vystihovala, její základ by mělo tvořit aroma, které máte ráda. Jsou vám příjemnější květinové, ovocné, kořeněné nebo dřevité tóny? Vyzkoušejte nejprve, jak na vaší kůži voní jeden parfém z každé této skupiny. Ve skupině vůní, která vám bude nejsympatičtější, potom vybírejte dál jeden konkrétní parfém.

Zkoušejte a zkoušejte

Pokožka každého člověka má svou vlastní specifickou vůni. Vrchní vrstva kůže, respektive její složení, mění charakteristiku parfému a právě proto voní jeden parfém na různých lidech různě.

Parfém zkoušejte na místech, kde pulsuje krev (například na zápěstí nebo krku), a aroma se tak lépe rozvine. Ideální je počkat půl hodiny, abyste byla schopná určit jeho skutečný charakter a zjistit, jestli vám na vaší kůži voní či nikoli. Odborníci nedoporučují při testování parfému stříkat vůni na hřbet ruky, pokud se totiž parfém dostane do blízkosti šperků, kovy mohou změnit jeho charakteristiku.

Architektura vůně

Složení parfému se dá zjednodušeně rozložit na třípatrovou pyramidu. Její vrchní patro tvoří vrchní tóny (svěží, silné tóny, které jsou znatelné okamžitě, jakmile nastříkáte parfém na kůži). Srdce parfému je vystavěno ze smyslných tónů, které se objeví přibližně deset minut po nanesení parfému. Základní tóny potom představují těžké vůně, které se rozvinou v parfému jako poslední.

Právě proto, aby se stihly rozvinout všechny tři úrovně tónů, je potřeba mít parfém na kůži minimálně půl hodiny. Teprve pak poznáte jeho vůni v celé její šířce.

Vyberte ten správný

Toaletní voda, parfém, parfémovaný olej, parfémované mléko. V drogériích i parfumériích máte na výběr širokou škálu výrobků, které potrhnou vaši vůni. Víte ale, který z nich si vybrat? Pro denní použití, například do zaměstnání, kde potřebujete jemnou nevtíravou vůni, je ideální toaletní voda. Stejného efektu docílíte i parfémovaným mlékem, nebo olejem, které dodají vaší kůži jemný nádech. Pro společenské události, nebo na večer, kde oceníte výraznější vůni zase využijete spíš eau de parfum nebo klasický parfém.

Umění aplikace

Ne nadarmo se říká, že parfémy se na kůži nosí. Pokud totiž vůni nanesete na strategické zóny, může se stát vaší smyslnou zbraní. Parfém se rozvine nejlépe na vaší šíji, dekoltu, kolem uší a na vnitřní straně vašeho zápěstí. Pokud chcete, aby vůně tvořila jen vaší jemnou auru, můžete jej nastříkat na vaše oblečení. Dvě až tři stříknutí by vám měly stačit na celý den.

Starejte se o svůj parfém

Parfémy nemají rády světlo, příliš vysokou teplotu a velké teplotní výkyvy. Uchovávejte ho v originálním flakónu na suchém místě. Dobře uložený parfém by vám měl vydržet dva až pět měsíců, pokud jej ale jednou otevřete, přístup kyslíku může vůni deformovat. Jednou otevřený parfém stárne mnohem rychleji.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Parfémy