Menu
Úvod  ›   › 

10 tipů pro rychlejší otěhotnění

Toužíte po dítěti, ale stále se vám nedaří? Pro netrpělivé budoucí matky přinášíme desítku tipů, které rychlejšímu otěhotnění napomohou.

1. Milujte se třikrát týdně

Nejlepší cestou k rychlému otěhotnění je pravidelný sex. Velmi častou chybou, kterou dělají páry, které se snaží otěhotnět, je sex pouze v období, kdy žena předpokládá, že by měla mít plodné dny. Jednoduše se jejich sex omezí pouze na období ovulace a mimo něj na milování rezignují. Ano, je pravda, že pouze sex při ovulaci může vést k otěhotnění. Také je však pravda, že ženské tělo není počítač a ovulace se často může dostavit v termínu, kdy ji žena nečeká. Odborníci vypočítali, že sex třikrát týdně je optimální frekvence, která maximalizuje vaše šance na otěhotnění.

2. Používejte ovulační testy.

Investujte do ovulačních testů, které vám pomohou určit, kdy je šance na otěhotnění nejlepší. Ačkoli můžete ovulaci zjišťovat i pomocí jiných metod, jako je například měření bazální teploty, řada žen si není zcela jistá, jak je správně používat. Ovulační testy vám ze vzorku moči dokáží relativně přesně označit, kdy je nejvhodnější doba na početí.

Test plodnosti

3. Sex mějte před ovulací (a nikoli po ní).

Většina párů si není jista tím, kdy je nejvhodnější doba na sex, zda před ovulací nebo po ní. Každý měsíc máte v podstatě jen několik hodin, během kterých můžete otěhotnět. Poté, co proběhne ovulace, vajíčko přežívá přibližně čtyřiadvacet hodin. Spermie, na druhou stranu, mohou přežít v děloze tři až pět dní. To je také důvodem, proč se vám vyplatí provozovat sex dva až tři dny před ovulací, protože se tak zvyšuje pravděpodobnost vašeho početí. Nečekejte se sexem až na den, kdy ovulace skutečně proběhne.

4. Nespoléhejte při určování ovulace na kalendář.

Většina žen spoléhá na to, že největší šance na otěhotnění je čtrnáctý den cyklu. Tento předpoklad je založen na jednoduché teorie osmadvacetidenního cyklu, v jehož polovině se nachází ovulace. Problém je v tom, že jen zlomek žen má zcela pravidelnou menstruaci a ještě k tomu cyklus trvající osmadvacet dní. Nespoléhejte proto na čtrnáctidenní interval.

5. Nespoléhejte na měření bazální teploty

Měření bazální teploty je sice poměrně spolehlivou metodou pro určování ovulace, má však jednu zásadní a podstatnou nevýhodu. V okamžiku, kdy teplota stoupne už ovulujete, a vy byste si v ideálním případě měli dopřát sex ještě před ovulací.

6. Před otěhotněním navštivte lékaře.

Před tím, než se rozhodnete otěhotnět, měla byste absolvovat preventivní prohlídku u praktického lékaře i gynekologa. Neléčené infekce, pohlavně přenosné choroby a další zdravotní problémy mohou výrazně ovlivnit vaše šance na otěhotnění. Stejně tak byste měla před početím začít brát těhotenské vitamíny, které vaše šance dále zvýší.

7. Nekuřte a nepijte.

Možná se vám to zdá jako banalita, ale pokud budete pít alkohol nebo kouřit, vaše plodnost se rapidně sníží. Nehledě na to, že kouření a konzumace alkoholu způsobují zdravotní komplikace i vašemu nenarozenému dítěti.

8. Užívejte si sexu.

Pokud se snažíte otěhotnět delší dobu a nedaří se vám, je možné, že se pro vás sex stane povinností a plní pouze reprodukční funkci. To je však nejkratší cesta do pekla. Naplánujte si romantický večer, nebo jinak okořeňte váš intimní život. Psychika je totiž velmi podstatným faktorem plodnosti a případného početí. V čím větší pohodě se budete nacházet, tím větší budou vaše šance. Někteří odborníci dokonce věří, že pravděpodobnost početí zvyšuje i přítomnost orgasmu. Stahy dělohy, ke kterým při něm dochází totiž posunují spermie dále k vajíčku.

9. Nevstávejte.

Pokud chcete otěhotnět, volte při sexu takové polohy, při kterých zůstanou spermie déle ve vaší vagíně. Ideální je například misionářská poloha. Vyhýbejte se však pozicím, při kterých je žena nahoře. Maximalizujte dobu, po kterou zůstanou spermie ve vagíně a minimálně deset minut po sexu nevstávejte.

10. Po roce vyhledejte pomoc.

Naprostá většina párů otěhotní v průběhu jednoho roku. Jestliže se vám ani po roce nepodaří počít, je čas vyhledat odbornou pomoc.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Co vám o těhotenství nikdo neřekne
Otěhotnění po potratu: Jak dlouho musíte čekat?
Nepravidelná menstruace a otěhotnění
Nemohu otěhotnět, aneb nejčastější příčiny neplodnosti
Test: Je vaše tělo připravené na těhotenství?