Menu
Úvod  › 

Muži versus ženy: Čeho litují v sexu

Muži nejvíc litují nevyužitých sexuálních příležitostí, zatímco ženy svých úletů na jednu noc. Tvrdí to výsledky nejnovější studie.

Každý z nás zažil v sexu situace a věci, kterých lituje, nebo na které by nejraději zapomněl. Dramaticky se ale liší to, čeho litují muži a čeho ženy. Podle výsledků posledního výzkumu muži nejvíce litují nevyužitých sexuálních příležitostí, zatímco ženy by ze své erotické historie nejraději vymazaly úlety na jednu noc.

Autoři studie tvrdí, že toto skutečnost je dána u evolucí: "Pro muže je, z evolučního hlediska, každá zmeškaná příležitost k sexu s novou partnerkou prakticky zmeškanou příležitostí k šíření svých genů," říká vedoucí výzkumného týmu Martie Haselton z University of Texas. "Oproti tomu pro ženy představuje každý sex potenciální závazek a velkou investici. Kdyby otěhotněly, musely by se o dítě postarat i v případě, že by je jeho otec opustil." Příležitostný sex je proto mnohem rizikovější pro ženy než pro muže a tudíž je spjatý s intenzivnějšími emocionálnějšími reakcemi.

V rámci výzkumu vědci vyzpovídali téměř pětadvacet tisíc heterosexuálů, bisexuálů, lesbiček i homosexuálů. Jednoznačně se ukázalo, že nejčastěji muži litovali toho, když byli příliš stydliví na to, aby oslovili ženu, která se jim líbila (uvedlo to sedmadvacet procent dotázaných). Třiadvacet procent dotázaných želelo toho, že nebyli sexuálně aktivnější, když byli mladí. Devatenáct procent potom litovalo toho, že si dostatečně neužili, když byli svobodní.

U žen byla situace naprosto odlišná. Nejvíc z nich, tedy čtyřiadvacet procent, litovalo toho, že ztratily své panenství se špatným partnerem. Třiadvacet procent dotázaných mělo výčitky svědomí z toho, že podvedlo svého současného, nebo minulého partnera. Dvacet procent žen potom litovalo toho, že skončily příliš brzo v posteli.

Zajímavé je, že mnohem víc žen než mužů litovalo toho, že se vyspaly s neatraktivním partnerem. Podle odborníků je mimořádně zajímavé, že tyto vzorce se v průběhu času vůbec nezměnily a zůstávají už po mnoho let stejné. Logicky by se totiž mohlo zdát, že s rozvojem moderní antikoncepce bude pro ženy příležitostný sex mnohem méně rizikový a tudíž svých románků na jednu noc nebudou tolik litovat. Nicméně zdá se, že evoluce bude ovlivňovat naše chování bez ohledu na civilizační výdobytky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejhorší výmluvy, když odmítáte sex
Věci, které by ženy chtěly, aby muži věděli
Spalte kalorie - při sexu!
Fakta o orgasmu, která vás překvapí
6 intimních věcí, o kterých byste si měli promluvit
Nejlepší sexuální polohy pro každou situaci