Menu
Úvod  › 

Manuál pro ženy: Jak vybrat povinné ručení

Obvykle ho řeší a vybírají muži. Máte ale představu, podle čeho vybrat povinné ručení, když se tohoto úkolu musíte zhostit sama?

Povinné ručení - pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla se týká všech majitelů vozu v České republice. Každý majitel motorového vozidla, ať žena nebo muž, si dle platné legislativy ze zákona povinné ručení vozu musí zřídit.

Patříte k ženám, které si s povinným ručením lámou hlavu? Máme pro vás tři tipy na to, jak si s povinným ručením poradit. Pomůžeme vás s výběrem nejlevnějšího povinného ručení a poradíme, jak si vybrat.

S povinným ručením získáte krytí pro situace, kdy jako viník způsobíte škody na majetku a zdraví ostatních účastníků silničního provozu. Není pochyb, že povinné ručení vozu je užitečným pojistným produktem. Málokdo si dnes totiž může dovolit platit z vlastní kapsy až stamilionové částky, kterých mohou způsobené škody nabýt.

Nesjednání povinného ručení se však nevyplácí ani z dalšího významného důvodu. Tím je povinnost přispívat do garančního fondu České kanceláře pojistitelů za každý den vlastnictví vozidla bez sjednaného pojištění. Tyto příspěvky jsou natolik vysoké, že zdaleka přesahují pojistné související s povinným ručením.

Vraťme se tedy k zákonnému autopojištění, resp. výběru nejlevnějšího povinného ručení. Zde jsou naše tři tipy.

1. Ujasněte si požadavky

S každým povinným ručením je nedílně spjata výše pojistného krytí. Jde o maximální hodnotu, kterou pojišťovna v případě pojistné události proplatí. Její minimální výše dosahuje ze zákona 35 mil. Kč pro škody na zdraví a 35 mil. Kč pro škody na majetku. Ani tato částka však nemusí být dostačující. Způsobené škody mohou dosahovat až astronomických cifer. Při rozhodování tedy zvažte, zda chcete skutečně využít nejlevnějšího povinného ručení. To totiž často pokrývá pouze minimální pojistné limity ve jmenované výši.

V druhé řadě stojí rozsah pojistných rizik a služby spojené s povinným ručením. Rozmyslete si tedy, jak jsou pro vás důležité například asistenční služby, zda od svého autopojištění očekáváte i telefonickou podporu pro případy nehody, poruch apod. Důležité je i to, zda bude povinné ručení a asistenční služby pokrývat jen Českou republiku či i jiné země.

2. Cena není všechno

Již byla řeč o významu pojistných limitů, rozsahu služeb nebo kvalitě asistenčních služeb. Při hledání nejlevnějšího povinného ručení nezapomeňte také na případná doplňková připojištění.

Mnohé pojišťovny nabízejí s povinným ručením například užitečné připojištění čelního skla. V nabídce je i celá další paleta užitečného připojištění. Stačí se při sjednávání povinného ručení informovat a vybrat si pro sebe to zajímavé.

3. Srovnávejte efektivně

Povinné ručení vozu dnes nabízí řada pojišťoven. Jednoduchým a efektivním způsobem, jak se v tak rozsáhlé nabídce zorientovat jsou online kalkulačky. Například na webu www.srovnejto.cz najdete praktickou kalkulačku, kdy zadáním několika málo vstupních údajů automaticky a během chvilky zjistíte, která pojišťovna pro vás nabízí nejlevnější povinné ručení. Samozřejmě nechybí ani informace o pojistných limitech, doplňkovém připojištění a dalších parametrech autopojištění.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak přežít v potápějícím se autě
Tragédie zadního sedadla: Smrt z přehřátí
Ženám se líbí muži, kteří umí parkovat
Test: Víte, jak instalovat dětskou autosedačku?
Většina dětí není v autosedačkách správně připoutána