Menu
Úvod  › 

Laptopy ničí kvalitu spermatu

Sedíte s laptopem na klíně a surfujete po internetu. Víte ale, že zatímco ťukáte do klávesnice, vypravujte zároveň pohřeb svým spermiím?

Trávíte večery s laptopem na klíně a surfováním na internetu? Vaše spermie by vám za to nejraději daly pár facek. Podle nejnovějšího výzkumu, který byl zveřejněn v magazínu Fertility and Sterility, totiž ničí laptop s připojením k internetu významně kvalitu spermatu. Výzkum probíhal poněkud netradičně, protože vědci umístili část odebraných vzorků spermatu pod laptopy připojené přes Wi-Fi k internetu. Část vzorků zůstala stranou. Po čtyřech hodinách potom analyzovali, jak se liší kvalita spermatu, na který ne/působil laptop.

Čtvrtina spermií ve vzorcích, které se nacházely v těsné blízkosti laptopu, byla nepohyblivá ve srovnání se čtrnácti procenty nepohyblivých spermií v ostatních vzorcích, které nebyly laptopem ovlivněny. Devět procent spermií ze vzorků u laptopu mělo poškozenou DNA, což je třikrát víc než u ostatních vzorků.

Podle autorů výzkumu je na vině velmi pravděpodobně elektromagnetická radiace, která provází bezdrátovou komunikaci. Autor výzkumu Conrado Avendano k tomu podotýká: "Naše data jasně ukazují, že laptop připojený k internetu přes Wi-Fi výrazným způsobem poškozuje kvalitu spermatu. Zatím není zcela jasné, co přesně zhoršení kvality spermatu způsobuje, ale tento efekt je zcela nezpochybnitelný." Vědci provedli stejný experiment se spermatem a laptopem, který nebyl připojený k internetu a vliv na kvalitu spermatu byl menší.

K tomu si navíc můžete připočíst negativní vliv laptopu samotného na mužskou plodnost. Ten byl prokázán už před dvěma lety při rozsáhlém výzkumu, kdy se zase pro změnu sledoval vliv teploty, kterou laptopy produkují, na mužskou plodnost. Ukázalo se, že při delší době, kdy máte na klíně položený laptop, stoupá i teplota genitálií, což má opět vliv na kvalitu spermatu. Varlata jsou uložená v šourku právě kvůli tomu, že ke své funkci potřebují o několik stupňů nižší teplotu, než má zbytek těla. Laptop umístěný delší dobu na vašem klíně vaše genitálie přehřívá a znemožňuje tak jejich správné fungování.

Když ještě k tomu laptop připojíte k internetu přes Wi-Fi, uštědříte svému spermatu další políček. Podle odborníků by používání laptopu nemělo nijak zvlášť ohrozit plodnost zdravých mužů. Jestliže však máte problémy s plodností už dříve, umístění laptopu na vašem klíně může vaše potíže zhoršit.

V současné době má problémy s plodností každý šestý pár a v polovině případů leží příčina právě na straně muže.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Muži s kvalitnějším spermatem žijí déle
Mužská ejakulace: Zásady etikety
Parfémy ničí kvalitu spermatu
Chcete dítě? Milujte se každý den!