Menu
Úvod  › 

Krásné ženy ohrožují zdraví mužů

Dlouhé nohy, velká prsa, dokonalý zadek. Zní vám to jako idyla? Omyl. Tak podle vědců vypadá akutní ohrožení vašeho zdraví.

Na krásnou ženu je sice příjemný pohled, ale její společnost vašemu zdraví rozhodně neprospěje. Podle nové studie univerzity ve Valencii společnost krásné ženy způsobuje u mužů vyplavování kortisolu, škodlivého stresového hormonu.

Kortisol je produkovaný během fyzického a psychického stresu a je spojován se zhoršením srdečních onemocnění, diabetem, erektivních dysfunkcí, klinické deprese a hypertenze. Ve výzkumu, kterého se zúčastnilo čtyřiaosmdesát mužů, měli muži hrát společenské hry s mimořádně atraktivními ženami. Pokud byl muž s podobně atraktivní ženou ponechán o samotě, hladina jeho kortisolu najednou prudce stoupla. Vědci se domnívají, že k vzestupu hormonu dochází v očekávání možného dvoření.

"Není překvapivé, že v této situaci dochází k produkci stresového hormonu," říká vedoucí výzkumu, Patti Brittonová. "Muži jsou mnohem zranitelnější, než jsou ochotni připustit. Odmalička se učí vystavovat na odiv svou statečnost, ale často tím maskují svou vnitřní nejistotu. Krásná žena na ně může působit jako faktor spouštějící reakci: boj nebo útěk."

Když dojde na dvoření a flirtování, rozčílení a strach jsou dvě hlavní emoce, které se u lidí objevují. S tím právě souvisí vyplavování kortisolu. "Je však možné naučit se svůj stres zvládat a potlačit své úzkostné reakce. Je potřeba utlumit své negativní myšlenky a reagovat klidně a přirozeně," říká Brittonová.

Vědci také zjistili, že když muži nevnímají ženu pouze jako sexuální objekt, dokáží zvládnout svou úzkost mnohem lépe. "Lépe budete svůj stres zvládat, pokud budete krásnou ženu vnímat jako potenciální partnerku a nikoli pouze jako objekt sexu. Když vstoupí do místnosti Pamela Anderson, samozřejmě jde o nádhernou ženu, ale zkuste se na ni podávat jako na zranitelnou osobnost, která řeší stejné problémy jako vy a nemusíte mít před ní trému."

Bohužel však vědci nevylučují ani možnost, že pokud s krásnou ženou navážete vztah, kterým si nebudete zcela jisti (například budete mít pocit, že pro ni nejste dost dobří), budete zvýšenou hladinou kortisolu trpět prakticky neustále. Takový vztah potom ohrožuje vaše zdraví stejným způsobem jako například nevydařené manželství.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Parfémy ničí kvalitu spermatu
Co musíte vědět o alkoholu
10 vteřin, které vám vylepší zdraví
Nejoblíbenější zdravotní výmluva? Geny!