Menu
Úvod  › 

Co musíte vědět o alkoholu

Co s vaším tělem provede alkohol? Kolik můžete pít, abyste ještě neohrožovala své zdraví? A je škodlivější setrvalé pití malých dávek, nebo nárazové opíjení se? Čtěte všechno, co musíte vědět o alkoholu.

Léto k pití přímo svádí. K obědu si dáte pivo, večer si jdete sednout na víno a o víkendu (nebo v baru na pláži) si dopřejete koktejl. I když lékaři varují, že maximálně bychom měli konzumovat čtrnáct jednotek (tj. devět piv, nebo láhev + jedna sklenice vína, nebo sedm dvojitých vodek) alkoholu týdně, výzkumy ukazují, že víc než polovina lidí toto doporučení překračuje víc než dvakrát.

Kolik si můžete dát

Hranice, toho, co je ještě bezpečnou konzumací alkoholu, se různí člověk od člověka; tedy pro někoho může být nebezpečná i konzumace menšího množství alkoholu, než je oněch zmiňovaných čtrnáct jednotek denně. "V podstatě se může stát cokoli a kdykoli," říká doktorka Elizabeth Murray, která se výzkumem působení alkoholu zabývá, pro magazín Glamour. "Představte si ale graf, kde na jedné ose budou vyznačeny jednotky alkoholu a na ose druhé zdravotní problémy. Jak byste vyznačili hranici, kdy je konzumace alkoholu ještě bezpečná a kdy nikoli? Nicméně u většiny lidí je čtrnáct jednotek alkoholu množství, kdy případné pozitivní dopady alkoholu přestávají vyvažovat negativa a ty výrazně převyšují."

Ženy riskují rozvoj chronických zdravotních problémů už při konzumaci sedmnácti jednotek alkoholu týdně. Středně těžké poškození vzniká, podle odborníků, při konzumaci osmnácti až pětatřiceti jednotek alkoholu. Při konzumaci třiceti a více jednotek alkoholu za týden po dobu jednoho roku dochází k nevratnému poškození jater.

Alkohol ale poškozuje zároveň i vaše srdce, žaludek, mozek a ničí i vaši plodnost. Játra mají sice velkou regenerační schopnost, ale ostatní orgány nikoli. Navíc se odborníci shodují, že setrvalé pití, kdy pijete každý den malou dávku alkoholu, je horší než nárazové pití. Pokud denně vypijete dvě až tři jednotky alkoholu a zásobujete s nimi svá játra prakticky každý den, poškozujete si je mnohem víc, než když se jednou za měsíc opijete s kamarády v baru. Podle materiálů Department of Health u žen, které pijí víc než dvě jednotky alkoholu denně, významně stoupá riziko vážného onemocnění a smrti. Na druhou stranu pokud včleníte do svého týdne minimálně tři dny bez alkoholu, riziko poškození jater významně klesá.

Co provede s vaším tělem

Po pěti jednotkách alkoholu (tedy jedné a půl velké sklenici vína) se zpomaluje absorpce důležitých vitamínů a minerálů. Alkohol zvyšuje přítok krve k pokožce, přináší dehydrataci a vaše vrásky tak budou viditelnější.

Po deseti jednotkách se srdeční tep a dýchání zpomaluje. Cítíte se potom ospalí. Zvyšuje se váš krevní tlak. Vaše plíce začnou vylučovat přibližně pět procent zkonzumovaného alkoholu dechem. Objevují se výpadky krátkodobé paměti.

Po zkonzumování patnácti jednotek alkoholu se objevuje agresivní, či depresivní jednání. Při odbourávání takového množství alkoholu vzniká velké množství toxických zplodin, z nichž některé jsou škodlivější než samotný alkohol.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 nejpopulárnějších opileckých mýtů
Nárazoví pijáci jsou za volantem nejhorší
Co s vaším tělem provede alkohol
Kocovina: Užitečné tipy, jak se jí vyhnout