Menu
Úvod  › 

Kdo platí na první schůzce?

Máte za sebe nechat zaplatit, nebo trvat na tom, že si svou útratu zaplatíte sama? A jak je to v případě druhé schůzky, či v případě, že už se se svým společníkem nikdy nechcete vidět? Hledali jsem odpovědi na tyto otázky.

Chystáte se na první rande a stojíte před obligátním problémem, zda za sebe nechat platit a cítit se tak svému společníkovi zavázaná, nebo trvat na tom, že si své účty platíte zásadně sama. Moderní randění je totiž velká věda. Dávno pryč jsou doby, kdy po večeři muž automaticky vytáhl peněženku, zaplatit za společnou útratu a ženě stačil coby poděkování cudný úsměv.

Vzhledem k tomu, že v současné době řada žen vydělává víc než muži, pravidla se změnila. Někteří muži naopak automaticky předpokládají, že jejich společnice si svou útratu zaplatí sama za sebe. Jak se tedy postavit k problému placení na první schůzce, abyste se neztrapnila a jeho neurazila?

Kdo se zeptá koho?

I v této postmoderní době ještě většinou platí pravidlo, že by měl zaplatit ten, kdo schůzku inicioval a kdo na večeři (do baru, kina...) zval. Pokud jste tedy iniciátorem nebyla vy, můžete celkem bez výčitek svědomí počkat, až váš společník vytáhne peněženku. Jestliže z jeho strany nezazní jasné pozvání ani při předložení účtu, nezbývá vám než udělat zdvořilé gesto a nabídnout se, že si svou útratu za sebe zaplatíte.

Kdo vybírá místo?

Pokud je výběr místa vašeho rande na vás, snažte se vybrat podnik, ve kterém by na útratu dosáhla i vaše pubertální mladší sestra, která si přivydělává na brigádách. Jestliže jste zvyklá jíst v podnicích vyšší kategorie a trváte na tom, že se vaše rande odehraje právě tam, počítejte s tím, že si svou útratu zaplatíte sama a nevyžadujte po svém společníkovi, aby se finančně zruinoval.

O kolikátou schůzku jde?

Pokud už máte v pořadí druhou schůzku, a váš společník zaplatil na prvním rande, je čas udělat gesto a zaplatit tentokrát vy. Výhodou je, že tentokrát by měla volba místa schůzky připadnout vám a proto můžete vybrat podnik respektující vaše finanční možnosti (případně vynechat jídlo a jít pouze na kávu, nebo na pivo).

Chcete ho ještě vidět?

To je důležitý bod. Když číšník přinese účet, zeptejte se sama sebe, zda plánujete setkání s oním chlapíkem ještě někdy zopakovat. Pokud se vám společník líbí a hodláte se s ním sejít ještě jednou, bez problémů za sebe můžete nechat zaplatit s tím, že na příštím rande se vaše role obrátí.

Jestliže jste si ale nesedli a chcete, aby tato první schůzka byla i poslední, záleží na vašem rozhodnutí. Samozřejmě ho můžete nechat za sebe zaplatit i s vědomím, že už se nikdy neuvidíte. Jen se připravte na to, že si za zaplacení účtu možná bude činit nárok na polibek na dobrou noc a případně i něco víc.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
9 nápadů na netradiční rande
7 smrtelných hříchů na prvním rande
Jak se obléknout na rande
Řeč těla: Chyby, kterých se dopouštíte na prvním rande
Varovné signály, které nesmíte na schůzce ignorovat