Menu
Úvod  › 

Každá pátá žena si připadá ošklivá

Každá pátá žena si nemůže vzpomenout, kdy naposledy připadala sama sobě hezká a cítila se přitažlivě. Prokázal to nový výzkum.

Chválíte své kolegyni nový sestřih? Závidíte kamarádce dokonalou postavu? Připadá vám, že se vaše sousedka obléká s obrovským vkusem a šmrncem? Potom vás možná překvapí, že každá pátá žena ve vašem okolí si nemůže vzpomenout na den, kdy se sama sobě líbila a připadala si přitažlivě. A je úplně lhostejné, nakolik ji její okolí zahrnuje komplimenty, nebo zda lidem kolem sebe připadá atraktivní. Nový výzkum upozorňuje na to, řada žen neumí sama sebe ocenit, ani na sebe pohlédnout reálnýma očima. Vidí se totiž v mnohem horším světle.

K tomuto závěru dospěl výzkum, který mezi britskými ženami provedla firma Dove, a jehož výsledky zveřejnil Daily Mail. Podle něj dvacet procent žen uvádí, že si nemohou vzpomenout na to, kdy se samy sobě líbily. A dokonce si nemohou vzpomenout ani na žádný kopliment ohledně svého vzhledu. Pro stejné množství žen je zase pro změnu velmi nepříjemná situace, kdy někdo jejich vzhled chválí.

Na druhou stranu pětačtyřicet procent žen uvedlo, že jim komplimenty zvedají sebevědomí. Nejcenější jsou přitom pro ně komplimenty od jejich partnera, následují komplimenty cizích lidí, přátel a nakonec dětí. Víc než polovina žen sice přiznává, že jsou pro ně komplimanty důležité, nicméně téměř třetina žen zároveň tvrdí, že komplimentům příliš nevěří a apriori je považuje za lež, která má potěšit, nebo jejímž prostřednictvím chce ten druhý něčeho dosáhnout.

Psychologové jsou ze závěrů studie značně otřeseni: "Je neuvěřitelné, jak nízké sebevědomí ohledně vlastního těla ženy mají," uvádí jedna z autorek výzkumu. "Nejenže samy sobě připadají ošklivé a nemají rády své tělo, ani svůj obličej, ale navíc ještě neumí přijmout ani komplimenty a předem očekávají, že jde o takzvanou bílou lež. Nesmyslně nízké sebevědomí se přitom objevuje i u žen, které jsou svým okolím považovány za skutečně atraktivní a přitažlivé." Podle odborníků je tudíž nejvyšší čas, aby ženy zvedly hlavu a začaly se mít skutečně rády. Nehledě na to, že za pronesený kompliment se jednoduše děkuje a nikoli se hádá o tom, že to není pravda.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Krásné ženy jsou šťastnější
10 zvyků, které vám vylepší vzhled
Jak vzhled ovlivní vaši kariéru
Po sexu si muži připadají hezčí, ženy ošklivější
Co vypovídá vzhled o vašem zdraví