Menu
Úvod  › 

Jak vidí a slyší novorozenci

Novorozenci se vám možná zdají bezbranní a zranitelní, a zcela jistě v mnoha ohledech jsou, ale jejich smysly fungují mnohem lépe, než si možná myslíte. Víte, co od nich můžete očekávat?

Sluch

Vaše dítě slyší ještě dřív, než se vůbec narodí. Už v děloze je dokonale obeznámeno s hlasem své matky i otce. Jemné zvuky jej uklidňují, zatímco hlasitých zvuků se leká. Novorozeňata preferují vysoko položené hlasy a živé obličeje (to je také podle vědců důvod, proč lidé instinktivně mluví na mimina vyšším hlasem). Vaše dítě sice slyší hlasy, ale přirozeně ještě nerozumí slovům. Tím, že budete na své dítě mluvit už od narození, pomůžete mu pochopit to, že určité zvuky tvoří slova, která mají určitý význam. Naslouchejte zvukům, které dítě vydává, a napodobujte je. Pokud budete napodobovat své dítě, je to stejné, jako kdybyste mu říkali, že jej posloucháte a učíte ho tak mluvit.

Zrak

Dítě po narození vidí docela dobře, zvlášť objekty, které jsou blízko něj. Váš obličej se naučí rozpoznávat velmi brzo. Vzdálenější objekty však vidí rozmazaně a jeho zrak bude potřebovat několik měsíců, aby se rozvinul a byl schopný zaregistrovat a jasně rozpoznávat i na dálku. I novorozenci vidí barevně, a i když barvám samozřejmě nerozumí, zcela evidentně preferuje jednoduché tvary výrazných barev. V prvních několika týdnech dítě může šilhat, ale do tří měsíců by šilhání mělo zmizet a dítě by mělo být schopno dívat se oběma očima na stejný objekt. Pokud šilhá dítě starší tří měsíců, rozhodně by mělo absolvovat lékařské vyšetření. Dětské oči mohou měnit barvu, takže zhruba do roka si nebudete moci být jisti tím, jakou barvu baše dítě ve skutečnosti má.

Čich a chuť

Smysl pro chuť a čich mají už i čerstvě narozené děti. Jsou schopné rozpoznat podle chuti a vůni mléko své matky a mohou odmítat mléko odlišné chuti. Novorozeňata jsou schopna rozpoznat slanou, sladkou, hořkou a kyselou chuť a například některé léky mohou z tohoto důvodu zcela odmítat. Nepotřebují doslazovat ani solit jídla, protože na tyto chutě nejsou zvyklé a zpočátku je nevyžadují.

Hmat

Děti jsou už od narození velmi citlivé na dotyk a samozřejmě i ony mohou prožívat bolest. Je velmi důležité, aby od narození cítily jemné a pečující doteky, proto také novorozenci tak milují masírování, hlazení a podobně. Nejčastějším zdrojem bolesti je u novorozenců plenková dermatitida, která je pro ně velmi bolestivá.

Pohyby

Většina pohybů novorozeňat je náhodná a dítě nad nimi zpočátku nemá kontrolu. Zpočátku se u nich objevuje několik základních reflexů, jako je například objímací reflex, nebo úchopový reflex (když mu vložíte prst do dlaně, chytí se ho). Tyto reflexy se postupem času ztrácejí spolu s tím, jak dítě získává vědomou kontrolu nad svými pohyby. Pokud přejedete miminku po tváři, otočí se směrem k vám a pokusí se sát váš prst. To souvisí se sacím reflexem, v důsledku kterého saje vše, co mu vložíte do úst.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Co musíte vědět o novorozenecké kolice
10 věcí, které vám nikdo o dětech neřekne
Test: Dokážete se postarat o mimino?
Syndrom náhlého úmrtí: Všechno, co chcete vědět