Menu
Úvod  › 

Syndrom náhlého úmrtí: Všechno, co chcete vědět

Je strašákem všech rodičů. Situace, kdy najednou zemře zcela zdravé dítě, a nikdo netuší proč, patří k tomu nejhoršímu, co vás může v životě potkat. Přinášíme vám odpovědi na všechny otázky, které vás k tomuto tématu vůbec napadnou.

Syndrom náhlého úmrtí kojence je hororem, který straší bez výjimky všechny rodiče. Magazín iVillage požádal odborníky o zodpovězení nejčastějších otázek, které rodiče k tomuto tématu napadají. Tady jsou fakta, která byste měli znát:

Co je vlastně syndrom náhlého úmrtí (SNÚ)?

Syndrom náhlého úmrtí je náhlé a neočekávané úmrtí dítěte bez zjevných příčin. Některá úmrtí objasní pozdější pitva, ale většina z nich zůstává neobjasněná i přes posmrtná vyšetření.

Co je příčinou?

Nikdo bohužel neví, co je příčinou syndromu náhlého úmrtí. Odborníci se domnívají, že se jedná nejspíš o řadu různých příčin, nebo kombinaci rizikových faktorů, které způsobují, že je dítě v určitém stádiu svého vývoje zranitelnější.

Je pravda, že syndrom náhlého úmrtí je častější v noci?

Ne. Syndrom náhlého úmrtí se může objevit v kteroukoli denní nebo noční dobu a kdekoli. Některé děti zemřou dokonce v náručí svých rodičů nebo v kočárku. Většina dětí však zemře v postýlce.

Může být příčinou udušení?

Děti, které postihne syndrom náhlého úmrtí mohou skutečně vypadat jako udušené, protože jsou často obrácené obličejem dolů nebo mají přikrytou tvář. Nicméně odborníci tvrdí, že udušení je ve skutečnosti jen zřídkakdy skutečnou příčinou smrti.

Cítí tyto děti bolest?

Ne. Většina z nich zemře pokojně ve spánku bez bolesti.

Postihuje SNÚ jen určité děti?

Ne, syndrom náhlého úmrtí může postihnout jakékoli dítě. Nicméně některé děti jsou ohrožené více. Týká se to zejména chlapců, předčasně narozených dětí a dětí s nízkou porodní váhou. S postupujícím věkem dítěte se riziko snižuje. Jen necelá čtyři procenta úmrtí jsou tvořena dětmi starších než jeden rok.

Mohou být dispozice k syndromu náhlého úmrtí dědičné?

Ne. Méně než jedno procento náhlých úmrtí je způsobeno dědičnými chorobami. Naprosto výjimečně se syndrom náhlého úmrtí objeví v jedné rodině dvakrát po sobě.

Jak častý je SNÚ v porovnání s ostatními vážnými dětskými nemocemi?

Syndrom náhlého úmrtí zůstává nejčastější příčinou smrti dětí mladších jeden rok. Podle celoevropských statistik byl v roce 1998 počet syndromů náhlého úmrtí u dětí pod jeden rok dvaapůlkrát častější než úmrtí na leukémii nebo meningitidu.

Existuje nějaké rizikové období pro jeho výskyt?

Některé statistiky naznačují, že SNÚ je častější v zimním období.

Jak mohou rodiče snížit riziko syndromu náhlého úmrtí?

Nenechávejte dítě spát na bříšku.

V těhotenství nesmí kouřit žádný z rodičů dítěte.

Nenechávejte nikoho kouřit ve stejné místnosti, kde se nachází dítě.

Nepřetápějte místnost, kde dítě spí.

Nechávejte hlavu dítěte přikrytou. V postýlce by neměly být ani volně položené přikrývky, tkaniny, hračky, do kterých by se hlavička dítěte mohla zamotat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Děti a zdraví