Menu
Úvod  ›   › 

Zmražený mozek: Proč vás ze zmrzliny bolí hlava?

Znáte tu palčivou bolest za čelní kostí, když si ukousnete příliš velký kus nanuku nebo zmrzliny? Pátrali jsme po tom, proč nás ze zmrzliny bolí hlava.

Věděli jste, že v horkých letních dnech stoupá drasticky výskyt SPG (sphenopalatine ganglioneralgie)? Nemusíte se děsit, mimořádně nejde o žádné vysoce nakažlivé onemocnění s celoživotními následky, za tímto vznešeným názvem se skrývá obyčejná palčivá bolest hlavy, kterou pociťujete, když konzumujete nějakou zmrzlou potravinu a zakousnete si příliš velký kus.

Někteří lékaři se domnívají, že když rychle zhltnete velké sousto nebo doušek studeného jídla nebo pití, trojklaný nerv, který se nachází v hlavě, zaregistruje prudký pokles teploty ve vašich ústech a zvýší přísun krve do vašeho mozku, aby jej zahřál. Náhlý přísun krve nutí cévy v mozku, aby se rychle rozšířily, což způsobuje právě onu prudkou bolest. Odpůrci této teorie mají však řadu výhrad. Například není jasné, proč cítíme onu bolest pouze za čelní kostí, když by se cévy měly rozšiřovat v celé hlavě.

Problém je v tom, že "zmrzlinová" bolest hlavy není odborníky považována za vážný zdravotní problém, proto jí bylo věnováno jen velmi málo seriózních výzkumů. Ale kromě toho, že se zdá, že "zmrzlinová" bolest hlavy může spouštět migrénu, tato bolest je velmi podobná neuralgenii (neboli clusterové bolesti), která postihuje jednoho z tisíce lidí a může trvat od několika hodin až po dny. Jde o velmi závažné onemocnění, při němž je bolest lokalizována v jedné části hlavy a je velmi intenzivní. Obě bolesti totiž postihují hypothalamus, který odpovídá za řadu tělesných funkcí, včetně kontrolování tělesné teploty. Vědci v současné době využívají podobnosti mezi oběma typy bolesti a snaží se pomocí "zmrzlinové" bolesti najít lék na neuralgenii.

V roce 1968 začal britský neurolog R. O. Smith studovat "zmrzlinovou" bolest důkladněji. I když se mu nepodařilo objevit příčinu, zjistil, že se objevuje mnohem častěji v teplém počasí. Tento poznatek svědčí spíše pro teorii o rozšiřujících se cévách v důsledku náhlého přísunu krve. Navíc "zmrzlinovou" bolest hlavy nespouští pouze konzumace zmražených pokrmů ale v podstatě jakýkoli studený podnět. Tento typ bolesti hlavy získal dokonce své místo v Mezinárodní klasifikaci bolestí hlavy.

Pokud se jí chcete vyhnout, nejjistějším způsobem je zvolnit tempo při konzumování zmrzliny (a jakýchkoli studených nápojů a potravin) a nehltat. Vaše tělo bude mít tak čas zvyknout si na pokles teploty. Pokud už "zmrzlinová" bolest dostaví, zkuste sklonit co nejvíc hlavu, aby byla pod úrovní srdce, případně si přitiskněte něco studeného na zápěstí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 instantních tipů proti bolesti zad
7 bolestí, které nesmí muži ignorovat
6 chyb, které zhoršují vaši bolest