Menu
Úvod  › 

Jak vás ovlivňuje barva vlasů

Jste blondýna, bruneta, nebo zrzka? A víte, že barva vlasů ovlivňuje i váš zdravotní stav a souvisí s nimi některé choroby? Zjistěte, na co byste si měla dávat pozor a co vám hrozí.

Vlasy jsou jedním z nejdůležitějších znaků naší osobnosti a tomu také odpovídá pozornost, kterou jim obvykle věnujeme. Ale uprostřed všeho barvení, nanášení masek, stříhání a česání možná zapomínáte na to nejdůležitější; a totiž, že vlasy jsou především barometrem vašeho zdraví. Co tedy barva vlasů vypovídá o vás?

Když jste blondýna...

...chraňte si své oči

Ženy obecně mají větší pravděpodobnost, že je postihne věkem podmíněná makulární degenerace (AMD), onemocnění očí, které končí slepotou. Ještě náchylnější jsou však k této nemoci, podle serveru msn, světlovlasé ženy. Podle lékařů by měly blondýny zařadit do svého jídelníčku co nejvíc listové zeleniny, které působí v tomto ohledu preventivně.

... kryjte se

Melanin poskytuje pokožce barvu a působí jako štít proti UV paprskům. Blondýny však produkují melaninu mnohem menší množství než ostatní, a jejich pokožka (zejména potom pokožka hlavy) je náchylnější ke vzniku melanomu. Měla byste proto používat opalovací krém s ochranným faktorme minimálně 30 a na slunci vždy nosit pokrývku hlavy.

Když jste bruneta...

... držte si vlasy

Víc než polovina žen, které trpí vypadáváním vlasů, jsou brunety. Tmavé kadeře jsou obecně hrubší a silnější než blonďaté nebo zrzavé, navíc jich je méně. Když tedy vlasové folikuly odumřou, úbytek vlasů je mnohem markantnější. Odvraťte pohromu vhodnou skladbou jídelníčku. Se ztrátou vlasů je spojen nedostatek železa. Jeho příjem by neměl klesnout pod osmnáct miligramů denně.

...zahoďte cigaretu

Kaštanový odstín vaší hřívy je výsledkem velkého množství melaninu, který zvyšuje závislost na nikotinu. Melanin totiž zabraňuje játrům rychle zpracovat drogu, které tak déle zůstává v organismu. Rychlejší regeneraci vašich játrům pomůže vitamín C. Denně byste ho měli zkonzumovat 75 miligramů, což je množství obsažené například ve středně velkém pomeranči.

Když jste zrzka...

... budete mít problémy s narkózou

Až budete příště sedět v zubařském křesle, řekněte si o silnější anestézii. Zrzky totiž mají vrozenou mutaci DNA, která odpovídá za rezistenci k celkové a lokální anestézii. Zrzaví lidé potřebují přibližně o dvacet procent silnější anestézii než blonďatí nebo brunety.

... pozor na Parkinsona

Studie nedávno provedená na Harvardu zjistila, že zrzaví lidé mají o téměř devadesát procent větší šanci, že touto nemocí onemocní. Příčinou je pravděpodobně opět genetická mutace. Nicméně vědci také prokázali, že pravděpodobnost rozvoje onemocnění (případně pozastavení jejího postupu) významně snižuje kyselina listová, které byste měli denně konzumovat minimálně 400 mikrogramů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Rychlejší růst vlasů: Jak ho podpořit
10 věcí, které o svém těle ještě nevíte
Jaká barva vlasů vám bude slušet?
Šedivění vlasů: Proč, kdy, kdo a co s tím