Menu
Úvod  › 

Pravda a mýty o očkování

Bojíte se naočkovat své dítě, abyste neohrozili jeho zdraví? Je očkování prospěšné, nebo představuje spíš zdravotní riziko? Seznamte se s mýty, kterými je očkování obklopeno.

Jen málo témat vzbuzuje takové emoce jako očkování dětí. Jeho odpůrci tvrdí, že jde jen zájem farmaceutických firem a vakcíny mohou zdraví vašeho dítěte velmi vážně ohrozit. Zastánci očkování o něm mluví jako o spáse před těžkými chorobami a jeho odmítání považují za hazard se zdravím. Jak je to doopravdy?

Mýtus: Očkování způsobuje autismus.

Jak vznikl: Poprvé se tato hypotéza objevila v roce 1998 poté, co britští vědci zveřejnili svou studii, podle které vznikl u dvanácti očkovaných dětí autismus. Už před touto studií se u lékařů objevovaly námitky proti používání vakcín, jejichž základem byla rtuť.

Pravda: Od té doby byly uskutečněny desítky studií, kterých se zúčastnily tisíce dětí. Všechny shodně vyvrátily jakoukoli souvislost mezi rozvojem autismu a očkování. Je sice pravda, že rtuť sice skutečně negativně ovlivňuje zdraví a může způsobit například těžké poškození nervového systému, nicméně v současné době se již vakcíny s obsahem rtuti neužívají.

Mýtus: Vakcíny obsahují toxické látky.

Jak vznikl: Vakcíny obsahují celou řadu látek. Obsahuje i celou řadu pomocných látek, které pomáhají organismu při vytváření antilátek. Jednou z pomocných látek některých vakcín může být i aluminium, jehož velké množství může vést k poškození nervového systému, mozku a ledvin.

Pravda: Pokud se každodenně vystavujete malému množství hliníku, lékaři to nepovažují za rizikové. Většina dospělých přijme každý den sedm až devět miligramů aluminia jen v samotném jídle. Většina je ho vyloučena z těla během několika dní. I když je ve vakcínách obsaženo stopové množství aluminia, všechny provedené testy potvrzují, že na lidské zdraví nemá žádný vliv. Za bezpečnou byla hladina aluminia obsažené ve vakcínách prohlášena i organizací WHO.

Mýtus: Je lepší některé nemoci prodělat.

Jak vznikl: Někteří lidé jsou přesvědčeni, že imunita dítěte se lépe rozvine, pokud prodělá například neštovice a zarděnky, místo toho, aby proti nim bylo očkováno. Odmítají proto své dítě nechat naočkovat a počítají s tím, že se těmito chorobami velmi pravděpodobně nakazí v mateřské školce.

Pravda: Potenciální komplikace spalniček, neštovic nebo zarděnek jsou mnohem nebezpečnější než případné komplikace očkování proti nim. Mnoho rodičů považuje tyto infekce za triviální, ale tak to není a pro dítě mohou být velmi závažnou zdravotní komplikaci. Komplikace zahrnují záchvaty, zápal plic, zánět mozku a dvě děti z tisíce na spalničky dokonce i zemřou. U těhotných žen mohou spalničky vyvolat potrat nebo předčasný porod. Neštovice mohou vyústit ve stafylokokovou nebo streptokokovou infekci.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Líbáte své děti? Ničíte jim zdraví!
Záněty středního ucha u dětí
8 chyb, kterými ohrožujete zdraví a život svých dětí