Menu
Úvod  › 

Dožijte se stovky? Otestujte se!

Víte, co musíte udělat pro to, abyste se dožili minimálně stovky, když je vám dvacet, třicet, čtyřicet, nebo padesát let? Známe způsoby, jak otestovat svou kondici a zjistit, jestli máte naději na život do stovky.

Když je vám 20

Kolem dvaceti let je vaše hladina testosteronu je na maximu, proto máte největší sexuální apetit a navíc se vám nejsnáze budují svaly. Proto byste se měli soustředit na posilování a další aktivity, při kterých si vybudujete svalovou základnu. Soustřeďte se na posilování svalů středu těla, rukou a nohou. V dobré kondici jste tehdy, pokud dokážete udělat minimálně pětatřicet kliků, a víc než pětačtyřicet sedů-lehů. Jestliže chcete významně zvýšit své naděje na dožití se stovky, nezapomínejte na každoroční preventivní prohlídku, každoroční zubařskou prohlídku a každých deset let se nechte přeočkovat proti tetanu.

Když je vám třicet

Jakmile začne váš věk začínat trojkou, uberte trochu z posilování a soustřeďte se víc na aerobní aktivity. Právě kolem třicítky se totiž začíná zpomalovat metabolismus a začnete mít větší tendence k přibírání. Pokud to nepřeháníte s kalorickými bombami, nemusíte si váhu zatím nijak zvlášť hlídat, ale už je potřeba zařadit do svého rozvrhu poněkud víc pohybu. Soustřeďte se také víc na trénování ohebnosti. Ve třiceti byste měli být schopni udělat pětadvacet až třicet kliků a třicet až pětatřicet sedů-lehů. Každých pět let si nechte zkontrolovat hladinu cholesterolu a každé dva roky si dojděte na kontrolu k očnímu lékaři.

Když je vám čtyřicet

Kolem čtyřicítky už je to především o vašich individuálních předpokladech, takže zatímco někomu stačí menší trénink, jiný potřebuje mnohem větší stimulaci. Problém je v tom, že v tomto věku už většina lidí ztrácí ohebnost, což vede ke zvýšené pravděpodobnosti úrazů. Pamatujte si, že čím méně budete ohební, tím starší budete vypadat. Zkusit můžete jógu, nebo jakékoli balanční cvičení. Cokoli zlepší vaši flexibilitu, se počítá. V tomto věku byste měli být schopni udělat dvacet až pětadvacet kliků a pětadvacet až třicet sedů-lehů. Nezapomeňte si každý rok dojít na vyšetření prostaty a každý rok také na vyšetření ohledně rakoviny kůže.

Když je vám padesát

Pokud je vám padesát a víc, je potřeba opět se vrátit k posilování. Svalová hmota ubývá a tím se zvyšuje riziko, že se u vás objeví typická zranění tohoto věku, jako jsou fraktury řídnoucích kostí a podobně. Nezapomeňte ale i na aerobní aktivity, jako je například jízda na kole, či běh na měkkém povrchu (například na lesní cestě), kterými posílíte kolena. Nedostižné je i plavání. V padesáti byste měli být schopni udělat patnáct až dvacet kliků a dvacet až pětadvacet sedů-lehů. V šesedáti je to potom deset až patnáct kliků a patnáct až dvacet sedů-lehů. Jestliže chcete zvýšit vaši naději na dožití se sta let, objednejte se na pravidelnou kolonoskopii, abyste předešli rakovině tlustého střeva.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Jste hypochondr?
Zdravotní problémy, na které vás upozorňuje váš jazyk
7 částí těla, které vůbec nepotřebujete
6 zdravotních testů, které by měl podstoupit každý muž
Test: Kolik toho víte o zdraví?